RIKA ve reggae aromalı yaz kokteyli: Payroll

Yarı Hint, yarı Sırp / Macar bir İngiltereli olan RIKA, solist ve şarkı yazarı olarak 2017’den bu yana müziklerini paylaşmakta. İlk kaydı “For Peace”in ardından tekliler dizerek yoluna devam eden RIKA, 2020’de bir kısaçalar molası vererek Doses EP’yi yayımlamıştı. Kısa sürede, tüm platformlarda 25 milyonun üzerinde dinlemeye ulaşan müzisyen, küresel bir süperstar olma hayalini gerçekleştirmek üzere üretmeye devam ediyor. Sıradaki durağı: “Payroll”.

“Payroll”, kendini yalnızca sahip olduğu parayla tanımlayan, bir flört esnasında masaya bundan başka bir konu getir(e)meyenlerden yakınıyor. Bu insanların tatlı kişilikleri ya da paylaşmaktan mutluluk duyacakları özel, biricik deneyimleri olmadığı için böyle iletişim kurduğunu düşünen RIKA, bir ilişkide ihtiyaç duyduğu şeyin maddi varlık olmadığını bir şarkı yazarak anlatmak istemiş.

“Zamanımı boşa harcama, kendime ait bir kazancım olduğunu biliyorsun.” sözleriyle kendi geçimini sağlamak, ayakları üzerinde durmak için çalışan, emek veren, güçlü bir kadın olduğunu vurguluyor RIKA. Kendisine, kadınları mutlaka bir erkeğin himayesi altında yaşamaya yönlendiren, çoktan çürümüş ataerkil bakış açılarıyla yaklaşanları net biçimde reddediyor. Neşeyle şarkı söyleyip dans ederek hem de…

Reggae melodileri, dinamik bas yürüyüşleri, yer yer trap’e selam verse de çoğunlukla pop semalarında seyreden vokal armonileriyle güneşli günlere yakışan, enerji depolayan bir şarkı “Payroll”. Üstelik RIKA bunu yalnız yapmıyor; kendisine, Jamaikalı reggae ve dancehall müzisyeni Kemar Donaldson namıdiğer Kranium da eşlik ediyor. 
Parçanın, ilk saniyesinden itibaren bedeninizi kıpırdatmaya teşvik eden bir klibi de var. Rengârenk saçlar, giysiler, makyajlar içinde “Payroll” ruhuyla oluşturulmuş bir koreografi uygulayan ekiple birlikte dansa kalkmak için göz atabilirsiniz.