Ripley, Parish ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Oscar ödüllü yazar ve yönetmen Steven Zaillian’dan yeni bir Ripley yorumu, Jim Poyser ve Daniel Brocklehurst ikilisinin suç draması Parish, Yeon Sang-ho’dan manga adaptasyonu Parasyte: The Grey ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


Ripley (Netflix, 4 Nisan)

Nedir: Patricia Highsmith’in 1955-1991 arasında kaleme aldığı Ripley serisi bugüne dek pek çok kez beyaz perdeye uyarlandı. Alain Delon, Dennis Hopper, John Malkovich, Matt Damon ve Barry Pepper’ın ardından, yaygın edebi karakterlerden Ripley’e bir iddialı temsil de Andrew Scott’tan geliyor. Beş dalda Akademi Ödülü adaylığı bulunan 1999 tarihli Anthony Minghella filmi gibi Ripley de anlatısını, serinin ilk göz ağrısı The Talented Mr. Ripley adlı suç gerilim romanından almış. Hayatını New York’ta kazanan kendi çapında bir dolandırıcının, varlıklı bir iş insanı tarafından, İtalya’da gününü gün eden oğlu Dickie’yi eve dönmeye ikna etmesi için işe alınması üzerine kurulu. Ripley’nin; hayranlıkla başlayıp saplantı hâline getirdiği yaşam tarzı uğruna türlü dalavereyle bezeli, uğursuz bir hayata adım atışını; soğukkanlı bir suç makinesine dönüşümünü adım adım takip edeceğiz.

Neye benzer: Ripley’nin karakter gelişiminin tadı damağında kalanlar, Win Wenders yorumu The American Friend’i muhakkak listesine eklemeli.

Kimler var: Andrew Scott başrolleri Dakota Fanning ve Johnny Flynn ile paylaşıyor. Bu tekinsiz ve karanlık öykünün atmosferini renk olgusunu ortadan kaldırarak pekiştirmeyi hedefleyen serinin yaratıcısı Oscar ödüllü yazar yönetmen Steven Zaillian, mini dizisinin film noir’a göz kırpan siyah beyaz tasarımı için “Patricia kitabı yazarken bu öyküden bir film yapıldığını hayal etseydi, bu film siyah beyaz olurdu. Elimdeki kitabın kapağı da siyah beyazdı; dolayısıyla okurken, görsellerin de buna paralel olması gerektiği fikri canlandı zihnimde.” açıklamasında bulunmuş.

Parish (AMC / TV+ , 31 Mart)

Nedir: “Sakin, nazik beyefendi” görüntüsünün aksi şekilde karanlık faaliyetlerin öznesi karakterlerin aranan yüzü hâline gelen Giancarlo Esposito, yeni suç-gerilim draması Parish ile izleyicisini fazla bekletmeden, The Gentlemen’ın peşi sıra geri dönüyor. Seri; dürüst bir yaşam sürmek için kriminal hayatından vazgeçen Gray Parish’in, korkunç bir trajedi sonrası işlerinin de bozulmasıyla birlikte uzun zaman önce terk ettiği karanlık yola geri dönmesi ve sevdikleri uğruna karıştığı büyük beladan kurtulmaya çalışması ekseninde şekilleniyor.

Neye benzer: İşin içine biraz da kara mizah katmak isteyenler; problemli kardeşi yüzünden organize suç dünyasının göbeğine itilerek hayatı alt üst olan Jean Bastière’i takip eden Spotless’a bir göz atabilir.

Kimler var: 2014 tarihli The Driver gibi, uyarlaması Parish’in yaratıcıları da yine Jim Poyser ve Daniel Brocklehurst. Arica Himmel, Ivan Mbakop, Zackary Momoh künyenin dikkat çekenleri.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Madu (Disney+, 29 Mart)

Gri, yağmurlu bir günde; sokağın orta yerinde yalınayak bale yaparken çekilen videosu viral bir sansasyona dönüşen Nijeryalı Anthony Madu’nun hikâyesini takip eden belgesel. Prodüktör Matthew Ogens ve Joel Kachi Benson’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu, Santa Barbara Film Festivali’nde prömiyer yapan yapım; gündeme geldiği videonun ardından dünyanın en prestijlilerinden, İngiltere’deki Elmhurst Bale Okulu’nda burslu eğitim hakkı kazanıp ailesini Lagos’ta bırakarak hayalinin peşinden koşan bir çocuğun kitlelere ilham olma ve türlü zorluklarla çevrili cesaret dolu öyküsünün anlatısı.

Ghostbusters: Frozen Empire (Vizyon, 29 Mart)

Ivan Reitman’ın 1984 tarihli orijinal filmine göz kırpar şekilde yeniden her şeyin başladığı yere, New York itfaiye binasına geri dönen devam filmi. Eski ve yeni Hayalet Avcıları’nın; kadim bir keşifle serbest kalan kötücül güç Garraka ikinci bir buzul çağına sebebiyet vermeden şehirlerini ve dünyayı kurtarmak için güçlerini birleştirmesini izliyor. 1980’lerin pop kültür akımını kökten etkileyen fenomenin taze versiyonunda reji, senaryoya da katkıda bulunan Gil Kenan’a emanet.

A Gentleman in Moscow (Showtime, 31 Mart)

Amor Towles’ın 2016’da yayımlanan aynı adlı romanının küçük ekran uyarlaması. Üst sınıfı eleştirdiği ve kraliyet ailesinin amacını sorguladığı iddia edilen şiiri sebebiyle Bolşevik mahkemesinin ömür boyu hapis cezasına çarptırdığı aristokrat Alexander Rostov’un (Ewan McGregor); hücreye dönüştürülmüş şaşalı bir otelin sınırları içinde kendine kurduğu, beklenenin aksi yönünde gelişen yaşamına odaklanıyor. Fargo’nun üçüncü sezon çekimleri sırasında tanışıp ilişkilerini resmiyete döken ve üçüncü kez aynı prodüksiyonda yer alan Ewan McGregor ve Mary Elizabeth Winstead çifti arasındaki kimya, yapımın enerjisini epey üst seviyelere taşımış.

Star Trek: Discovery – 5. Sezon (Paramount+, 4 Nisan)

Orijinal Star Trek anlatısının on yıl öncesinde geçen bilim kurgu serisi final sezonu ile geri dönüyor. Kaptan Burnham (Sonequa Martin-Green) ve U.S.S. Discovery mürettebatı; varlığı gizli tutulmuş “bilinen evrendeki en büyük hazine” olarak değerlendirilen kadim bir gücün peşinde zamana karşı yarışılan galaktik bir maceraya atılırken, diğer yandan baş karakterimiz bir lider olmanın ne anlama geldiğini özümsemeye çalışıyor. Bryan Fuller ve Alex Kurtzman’ın yaratıcısı olduğu Emmy ödüllü yapımın kadrosuna yeni katılan isimler arasında göze çarpanlar Callum Keith Rennie ve Eve Harlow.

Gisaengsu: Deo Geurei / Parasyte: The Grey (Netflix, 5 Nisan)

Train to Busan, Hellbound gibi yapımların ödüllü yönetmeni Yeon Sang-ho tarafından, Japon sanatçı Hitoshi Iwaaki’nin Kiseijū isimli manga serisini temel alır şekilde uyarlanan bilim kurgu korku dizisi. İnsan vücuduna yerleşip kontrolü ele alan dünya dışı parazit ile tuhaf bir ilişki kurmayı başaran Jeong Su-in’in (Jeon So-nee) eşlikçisi, kayıp kardeşinin izini sürerken parazitleri al aşağı etmeyi hedefleyen Seol Kang-woo (Koo Kyo-hwan).


Molly’s Game
Hâlâ izlemediyseniz

*The Long Shadow (AMC, 21 Mart)

*The Truth vs. Alex Jones (HBO, 26 Mart)

*The Baxters (Prime Video, 28 Mart)

*The Settlers (MUBI, 29 Mart)

*Molly’s Game (Netflix, 1 Nisan)

*Boy (MUBI, 1 Nisan)