Roberto Benigni’nin rol aldığı İtalyan yapımı “Pinocchio”dan fragman

Roman Summer, Gomorrah, Reality ve Dogman filmlerinin yönetmeni Matteo Garrone’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Pinocchio filminden fragman paylaşıldı.

Carlo Collodi’nin klasikleşen romanından esinlenerek yazılan senaryo, bildiğimiz peri masalından ziyade daha gerçekçi bir olay örgüsü içeriyor. Aynı zamanda filmin bu versiyonu, ilk defa 1940’ta çıkan Disney animasyonundan daha karanlık olacağa benziyor. Filmde Life is Beautiful ve Jim Jarmusch klasiği Down by Law’la tanıdığımız usta aktör Robero Benigni, Geppetto Usta’yı canlandıracak. Oscarlı oyuncunun 2002 yılında kendi yazıp yönettiği Pinocchio filminde Pinocchio’nun kendisini canlandırdığını da hatırlatalım. Benigni’ye çocuk oyuncu Federico Ielapi, Pinoccio karakteriyle eşlik edecek.

Masalı filmleştiren bir tek Benigni ve Garrone değil. Gerilim filmlerinin ustası Guillermo del Torro’nun da bir Pinnocio filminde çalıştığı 2018 sonbaharında duyurulmuştu. Garrone’nin fragmanından anlaşıldığı kadarıyla masallarının alıştığımız beyaz perde uyarlamalarından farklı olarak filme daha koyu ve kasvetli bir renk paleti hâkim.

(Yazı: Cansu Çubukçu)