Ronnie Spector, Zendaya’yı seçti

Geçtiğimiz günlerde 72. Emmy Ödülleri’nde Drama dalında En İyi Kadın Oyuncu seçilen ve bu dalda ödül kazanan en genç kadın olarak tarihe geçen Zendaya, daha önce de Dune ve Malcolm & Marie projeleriyle gündemde seyrediyordu. Şimdi de A24 ve New Regency’nin yapımcılığını üstlendiği Ronnie Spector biyografisinde ikonik pop yıldızını canlandıracağı konuşuluyor. Hatta, Spector başrol için Zendaya’yı kendi seçmiş. Yapım şirketleri, Spector ve ünlü oyun yazarı Vince Waldron’un beraber kaleme aldığı Be My Baby: How I Survived Mascara, Miniskirts, and Madness adlı biyografik romanın haklarını elinde tutuyor ve senaryo, bu kitaptan esinle yazılacak. Henüz ismi olmayan proje, Spector’un kariyerinin ilk dönemlerine ve The Ronettes’in oluşumuna odaklanacak. 

Ronnie Spector ve The Ronettes

Ronnie, ablası Estelle ve kuzeni Nedra Talley Ross ile 1950’lerde kurduğu “The Rondettes” adlı müzik grubuyla, New York’ta küçük prodüksiyonlarda ve yerel şovlarda sahne almaya başlıyor. The Apollo Theatre sahnesine çıkarak dikkatleri üzerine toplayan genç kadınlar, 1961’de adlarını “The Ronettes” olarak değiştiriyor ve Colpix Records ile sözleşme yapıyor. Bu dönem “I Want a Boy”, “What’s So Sweet About Sweet Sixteen”, “I’m Gonna Quit While I’m Ahead” ve “My Guiding Angel” parçalarıyla mütevazı bir başarı yakalayan ekip, büyük sıçrayışını prodüktör Phil Spector tanışınca yapıyor. “Be My Baby”, “Baby I Love You,” ve “I Wonder” hitleri sansasyon yaratıyor. Spector, daha sonra Ronnie’nin partneri oluyor ve Ronnie’ye altı yıl boyunca psikolojik şiddet uyguluyor. Onu tehdit etmek için evin bodrum katında bir tabut sakladığı bile kayıtlara geçmiş. 2003 yılında oyuncu Lara Clarkson’ı evinde rus ruleti oynatarak öldüren fakat serbest bırakılan Phil Spector, bu korkunç cinayetten 2009 yılında hüküm giymişti. Dava süresince birçok kadın, Spector tarafından daha önce silahla tehdit edildiğini söyledi. Bir kadına da silah zoruyla tecavüz etmeye yeltendiği ortaya çıktı. 

Ronnie, Phil Spector’dan ayrıldıktan sonra kariyerine solo olarak devam etti ve önce Unfinished Business ve daha sonra da She Talks to Rainbows albümüyle uluslararası başarı yakaladı. Bir yandan Phil Spector’ın şarkı haklarıyla ilgili açtığı davalarla boğuştu. The Beatles, The Rolling Stones, Bruce Springsteen, Billy Joel ve birçok büyük isimle birlikte çalışan The Ronettes, gençlik öfkesi ve sosyal özgürlüğün sembolü olarak hatırlanıyor. 

Yazı: Cansu Çubukçu