İzole Roosevelt kulübesinden yayılan synth dalgaları

Yazı: Güven Yalın

Alman müzisyen ve prodüktör Marius Lauber namıdiğer Roosevelt, indie rock’ı elektronik dokunuşlarla harmanlayıp synth pop’la sosladığı şarkılarıyla tanınıyor. Bugüne dek City Slang etiketli üç albüm yayımlayan Roosevelt için yeni bir sayfa çevirme zamanı geldi.

Ninja Tune bünyesinde faaliyet gösteren Counter Records ile anlaşan Roosevelt, bu etiketle ilk teklisini de serbest bıraktı. “Ordinary Love” gerek ritmik kurgusu gerek iç içe geçip kendi arasında diyaloglar kuran enstrümantasyonu gerek dinamik vokalleriyle; dinleyeni ayağa kaldırmayı, hareketlendirmeyi amaçlayan bir parça.

Şarkıyı geçtiğimiz yaz Elysian Heights, Los Angeles’da yaşam alanlarından oldukça uzakta konumlanan bir kulübede yazmış Roosevelt. Onlarca synth katmanını üst üste dizerek bir tür aciliyet hissi ve yeni aşkın getirdiği coşkuyu parçaya damıtmak istemiş. “Ordinary Love”da duyduğumuz siren sesleri de vintage Prophet 5 synthesizer’ıyla oynarken çıkmış ve şarkının melodik yürüyüşüyle kontrast oluşturması için kullanmaya karar vermiş.

Ninja Tune ailesine katılmakla ilgili hislerini de şu sözleriyle ifade ediyor Lauber: “Şarkıyı, her zaman favorilerimden biri olmuş Ninja Tune aracılığıyla yayımlamak benim için devasa bir gurur. Üzerine hiç düşünmeden aldığım bir karardı. Tanıdığım ve hayranı olduğum pek çok müzisyen ve prodüktör bu etiketle çalışıyor. Counter ile birlikte pop ve elektronik müzik dünyaları arasında yarattıkları geçişli yaklaşım, benim projem için de çok uygun bir yer olduğunu hissettirdi.”

“Ordinary Love”ın ardından yakın gelecekte yeni Roosevelt şarkıları gelmeye devam edecektir muhtemelen. Fakat yolda bir albüm olup olmadığı konusunda henüz resmî bir açıklama yok. Son olarak 9 Haziran 2022’de Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde dinlediğimiz müzisyenin en kısa sürede yolunu bir kez daha İstanbul’a düşürmesini de umuyoruz.