Görkem Karabudak, Gülinler ve Toplar Tüfekler

Çilekeş, Bubituzak, Gaye Su Akyol, Korhan Futacı & Kara Orkestra, Yasemin Mori ve daha pek çok müzisyene / gruba prodüktör, enstrümanist ve aranjör olarak hem sahnede hem de stüdyoda yıllar boyunca eşlik etti Görkem Karabudak. Uzundur bohçasında biriktirdiği solo işlerini ise 2021’den bu yana birer birer yayımlıyor. Sırada bir Gülinler düeti var: “Toplar Tüfekler”.

Şarkının geçmişi uzun. Görkem Karabudak ve solo serüvenini takip edenler için tanıdık bir beste. Bundan altı yıl önce, müzisyenin canlı performans kaydıyla paylaştığı ilk solo şarkısıydı “Toplar Tüfekler”. Akustik gitar eşliğinde Fadeout İstanbul stüdyosunda kaydedilen video burada.

Geçtiğimiz mayıs ayında Demonation Festivali No:11’in açılış gününde Salon İKSV sahnesinde grubu eşliğinde ilk konserini vermişti Görkem Karabudak. O günden “Ne Neşesi Kaldı Ne Dengesi” ve “Toplar Tüfekler” performansı da YouTube’dan izlenebilir.

“Kimlerin büyüsü bu böyle? Kapılmadan olmuyor…” diyen şarkı, sersemletici bir riffle açılıyor ve bir synth melodisinin açtığı patikalardan ilerliyor. Şarkıya halihazırda aşina olanlar için en büyük yenilik, tabii ki Gülinler vokalleri. Kimi verse’lerde birbirlerinin cümlelerini tamamlayan ikilinin ses renkleri ne kadar yakışmış birbirine! Tekli kapağı yine Deniz Bankal imzalı; Görkem Karabudak külliyatını iyiden iyiye bir sergiye çeviriyor. 

Uzun yıllardır çeşitli projeler ve iş birliklerinin yanı sıra prodüktör olarak da sayısız albümde parmağı olan, 2021 itibarıyla solo işlerini de paylaşmaya başlayan Görkem Karabudak ve Taner Yücel ikilisini, Bant Mag. No:74 için buluşturmuştuk. İki çok yönlü müzik insanının üretim süreçlerine ve motivasyonlarına dair “Tek başınalık ve hurafeler” başlıklı sohbeti buradan okuyabilir; dilerseniz Podcast olarak dinleyebilirsiniz.

Bu arada bir hatırlatma: Gülinler, Seda Erciyes ve Taner Yücel, 15 Ekim Cumartesi akşamı Bina kabininde Bant Mag. VS partisinin konukları olacak. Üçlü, birer Bant Mag. DJ’i ile eşleşecek ve birer saatlik setler çalacak.