Rotten Tomatoes’un “Tomatometer”ında zirve el değiştirdi

Kimilerince sanal âlemin en güçlü ve belirleyici sinema platformu Rotten Tomatoes‘un “Tomatometer”ında önemli değişiklikler yaşandı. Film eleştirmenlerinin farklı mecralardaki yorumlarının derlenmesiyle oluşturulan “Tomatometer” puanları, 20 yıldır bu platformu takip eden sinemaseverler için en gerçek değerlendirme şekli olarak yorumlanıyor. Bol domatesli bu listenin zirvesi, geçtiğimiz günlerde el değiştirdi. Yaklaşık iki buçuk yıl sonra!


Ocak 2018’e dönelim. Ben Whishaw’un baş karakteri seslendirdiği yarı animasyon Paddington 2 filmi, 163 değerlendirme sonucunda mükemmel skora ulaşmış ve listenin tepesine çıkmıştı. Geride kalan süre zarfında değerlendirmelerin sayısı 240’a ulaştı, filmin %100 Tomatometer puanı da sabit kaldı. Ta ki… Ta ki İngiliz kritik Eddie Harrison’ın Film Authority sitesindeki Paddington 2 eleştirisi yayımlanana kadar. Yazının, film vizyona girdikten yaklaşık 4 yıl sonra kaleme alınmış olması; Harrison’ın “Tomatometer”a doğrudan etki etme fırsatını değerlendirmek istemesi olarak yorumlanıyor. 

Mükemmel skora sahip bir başka film, Citizen Kane’in; 1941’de Chicago Tribune’da yayımlanmış bir değerlendirme yazısının ortaya çıkarılarak %99 puanlamaya düşürülmesi gündemi epey meşgul etmişti. Rotten Tomatoes kullanıcıları, bu eleştiriyle birlikte Harrison’ın dikkatleri üzerine çekmeyi arzuladığından emin. 

Paddington 2 için kaleme aldığı yazıda “Bu benim bildiğim Ayı Paddington değil. Tam tersine fesat ve kötücül bir taklitçi.” sözleriyle düşüncesini dillendirmiş ve filme 5 üzerinden 2 yıldız vermişti. 28 Mayıs’ta yayımlanan yorumlarının ardından eleştiri yağmuruna tutulan Harrison, 2017’de filmin vizyona girmesinin ardından BBC Radio’da katıldığı programda da olumsuz bir değerlendirme yaptığını hatırlatmış ve söylediklerinin ardında olduğunu belirtmiş.

Zirve bir başka 2. filmde 

Eddie Harrison’ın “zirveden ettiği” Paddington 2’nun yerini bir başka 2. film aldı. Birçok sinema otoritesine göre günümüzdeki animasyon furyasının öncülerinden biri olan 1999 tarihli Toy Story 2, “Tomatometer”da an itibariyle lider konumunda. 

Film hakkında yapılmış 169 değerlendirme bulunuyor. Önümüzdeki günlerde geçmişten, unutulmuş kimi olumsuz yorumlar ya da Harrison gibi nostalji yaparak filmin puanını değiştirenler çıkabilir. Gözünüz “Tomatometer”da olsun.

%100 puanlı diğer filmler

Platformda mükemmel skora sahip başka yapımlar da var. Fakat zirveye çıkmak için belirleyici faktör, bu skoru en fazla değerlendirmeyle elde edebilmek. Bir gün Toy Story’nin puanı eksilirse yerini alması olası görünen yapımlardan birkaçına bakalım.

Rebecca (1940)

Geçtiğimiz yıl Ben Wheatley yönetmeninde yeniden çekilen Alfred Hitchcock klasiği. En İyi Film dalında Oscar ödüllü bu psikolojik gerilim, üzerinden 80 yıl geçmiş olsa da “Tomatometer”da tam puanını koruyor. 94 kritik dikkate alınmış. Merak edenler için, Rebecca’nın IMDB puanı 8,1.

The Tale Of The Princess Kaguya (2015)

Studio Ghibli’nin alıştığımız çizim tekniğine göre daha empresyonist ve masalsı bir havaya sahip filmin özgürlüğüne düşkün baş karakteri Kaguya’yı anımsayınca gözlerimizden kalpler çıkmaya devam ediyor. 2018’de hayatını kaybeden Isao Takahata’nın son uzun metrajı, 96 değerlendirmeden %100 puan çıkarmış.

The Terminator (1984)

Hmmm… Bilemedik. Ama neden olmasın?! 64 değerlendirme, %100 puan.

Singin’ in the Rain (1952)

20. yüzyıl sinemasına ilişkin yapılan çoğu “enler” listesinde karşılaşabileceğiniz Singin’ in the Rain de mükemmel skora sahip. Hollywood’da geçen ikonik yapım hakkında 64 kritik dikkate alınmış.

Seven Samurai (1954)

3 saati aşan siyah beyaz eser, birçok otoriteye göre Akira Kurosawa sinemasının başyapıtı. 16. yüzyıl Japonya’sında silahlı haydut nobushiler ve fakir bir köyde yaşayan yedi rōnin arasındaki aksiyon dolu hesaplaşmayı konu eden film, 86 kritikle %100 “Tomatometer” puanına sahip.