Rezervasyon köpeklerinin ekran macerası uzun sürecek gibi

Kendisi de Oklahoma yerlisi olan Sterlin Harjo’nun Taika Waititi’nin de aralarında bulunduğu bir yaratıcı ekiple ürettiği Reservation Dogs geçtiğimiz haftalarda prömiyer yapmış; Reservoir Dogs ve Atlanta esintileri taşıyan ilk sezonu Rotten Tomatoes’da yüzde 100 Tomatometer puanına erişmişti. Yakalanan eleştirel başarı FX ve Hulu cephesinde mutluluk yaratmış olacak ki hâlihazırda devam eden ilk sezon tamamlanmadan 2. sezon için yeşil ışık yakıldı.

Yaptığı açıklamada FX, ait olduğu topluluğunun öykülerini işlediği Barking Water ve Mekko gibi festival favorisi filmleriyle tanınan Harjo’nun yaratıcı vizyonundan övgüyle bahsetti; seriyi “TV’nin en iyi yeni komedilerinden biri, çığır açan bir temsil ve ham yetenek vitrini” sözleriyle niteledi. Oyuncu kadrosuyla birlikte yazar ekibi de Amerikan yerlilerinden oluşuyor. Bu bir ilk olması nedeniyle yapım, temsiliyet adına kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Reservation Dogs’da baş karakterlerimiz Bear, Elora, Cheese ve Willie, “cesaret ve talihsizlikler silsilesi” olarak tanımlanan maceraları boyunca Oklahoma’nın Okmulgee sokaklarını arşınlıyorlar; işlenen suçları çözerken, kendileri de suç işlemeyi ihmal etmiyorlar. Dizi gerek ismi, gerek anlatıdaki referanslarıyla Quentin Tarantino klasiğine saygılarını sunmakta.

Daha önce Televizyon Eleştirmenleri Derneği’nin bir etkinliğinde demeç veren Taika Waititi, projeyi inşa ederken yerli topluluk hakkındaki klişelerin ve bayat anlatıların ötesine geçmeye çalıştıklarını söylemişti: “Tek yapmak istedikleri bizi balinalara binerken, ağaçlarla konuşurken, dağların tepesinde flüt çalarken, hayaletlerle konuşurken ve büyükannemizden bir şeyler öğrenirken görmek. Beklentileri yıkmak çok güçlü bir şey.”

Bir sonraki bölümü (“Hunting”) 6 Eylül’de yayımlanacak Reservation Dogs, 20 Eylül’de ilk sezona noktayı koyacak.