Okyanusun derinliklerinden bir animasyon: Ruby Gillman, Teenage Kraken

Yazı: Melis Tire

Shrek, The Croods, Kung Fu Panda gibi popüler serilerin ardındaki DreamWorks Animation, bu yaz su altı dünyasına dalıyor. İskandinav mitolojisine de büyüme sancılarına da temas edecek Ruby Gillman, Teenage Kraken filminden yeni bir fragman yayında. Üstelik Yeah Yeah Yeahs’in son albümü Cool It Down’un hit parçası “Burning” eşlikli!

Kirk DeMicco ve Faryn Pearl ikilisinin yönetmenliğini paylaştığı Ruby Gillman, Teenage Kraken filmi 30 Haziran’da vizyona girecek. Resmî sinopsisi de şöyle:

Okuluna uyum sağlamaya çalışan 16 yaşındaki Ruby Gillman, ne kadar çabalasa da görünmez olduğunu hisseder. Kesirlerdeki başarısından dolayı kendisine hayran olan, hoşlandığı çocuğa matematik dersi veren Ruby, annesinin denize girmesini yasakladığı için okul arkadaşlarıyla plajda takılamaz. Ancak annesinin ilk kuralını çiğnediğinde, hayatıyla ilgili çok önemli bir şey keşfeder. Savaşçı Kraken kraliçelerinin torunu olduğunu öğrenen Ruby, hükümdar büyükannesi, Yedi Denizin Savaşçı Kraliçesi’nden tacı devralmanın kaderinde olduğunu öğrenir. Krakenlar, okyanusları ezelden beri kendileriyle savaşan deniz kızlarına karşı korumaktadır ve bu durum Ruby için bir sorun oluşturur. Çünkü okulun popüler kızı Chelsea bir deniz kızıdır. Kendi kimliğini kabul etmesi gereken Ruby, sevdiği insanları korumak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Fragmandan akılda kalan diyaloglardan biri de Krakenlar ve deniz kızları arasındaki rekabeti (!) özetler nitelikte:

-Kötücül deniz kızlarını durdurmak senin görevin!
+Ama insanlar deniz kızlarını seviyor…
-Tabii ki seviyorlar. Çünkü insanlar aptallar.

Okyanusun derinliklerinde fantastik bir macera vadeden animasyon yapımın seslendirme kadrosunda da heyecan uyandıran isimler mevcut. X-Men: Apocalypse filminin Jubilee’si olarak da tanınan YouTuber Lana Condor, bir prenses olduğunu öğrenince panik atak geçiren baş karakter Ruby’nin sesi. Mikrofon başına geçenler arasında Colman Domingo, Toni Collette, Sam Richardson, Will Forte, Nicole Byer, Ramona Young ve Jane Fonda (evet, Jane Fonda) bulunmakta.

Filmin yönetmeni olarak açıklanan ilk isim SpongeBob SquarePants serisinin yaratıcı ekibinde bulunan Paul Tibbitt olmuştu. Su altı dünyasından animasyon hikâyeler konusunda oldukça deneyimli bir yönetmen elbet. Fakat 2023 başlarında Tibbitt projeden ayrıldı ve yerine The Croods yönetmeni Kirk DeMicco geçti.

Bu sene vizyona girecek diğer animasyon yapımlardan tavsiyeler için 2023 takviminden heyecan uyandıran 12 animasyon film dosyamıza bir uğrayabilirsiniz.