Ryuichi Sakamoto besteleriyle distopik bir anime serisi: Exception

The Seven Deadly Sins, Dorohedoro, The Way of the Househusband, Castlevania gibileriyle orijinal anime kataloğunu genişletmeye devam eden Netflix, 13 Ekim’de yayımlanacak yeni bir anime serisi duyurdu. Karanlık bir distopya anlatısı olan Exception, Ryuichi Sakamoto tarafından bestelenmiş müzikleriyle heyecan yaratıyor.

İnsanlığın dünyadan başka bir gezegene taşınmasının gerektiği bir uzak gelecek tasviri Exception. Söz konusu gezegen arayışı için oluşturulan ekip, biyolojik 3D yazıcılar vasıtasıyla yaratılmış kişilerden oluşuyor. Bu süreçte yaşanan bir sistem arızası, ekibin üyelerinden Lewis’in deforme olmuş bir şekilde hayat bulmasına sebep oluyor. Uzayın derinliklerindeki görevleri esnasında ekip arkadaşları Nina, Mack, Patty ve Oscar’la zıt düşen Lewis; hem arayışın başarıya ulaşmasını hem de ekibin hayatta kalmasının önüne büyük bir engel koyuyor. 

Serinin baş karakterlerini Chikahiro Kobayashi, Takahiro Sakurai, Yuko Kaida, Takanori Hoshino ve Atsumi Tanezaki seslendirecek. Seri, yazar ve yönetmen Hirotaka Adachi (ya da yaygın bilinen ismiyle Otsuichi) tarafından yazılmış yeni bir hikâyeden uyarlanıyor. Otsuichi, uyarlama senaryoyu da bizzat yazmış. Marvel Anime, Attack on Titan, Hunter x Hunter gibi serilerde çalışmış Yūzō Satō yönetmen koltuğunda. 

Japon besteci, piyanist, prodüktör ve elektronik müziğin öncü figürlerinden biri olan Ryuichi Sakamoto, 50 yıla yaklaşan kariyeri boyunca sayısız sinematik proje için üretimler yaptı. Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983), The Last Emperor (1987), The Sheltering Sky (1990), Little Buddha (1993), Wild Palms (1993) ve The Revenant (2015) gibi filmler için yaptığı bestelerle birçok prestijli ödül kazanan Ryuichi Sakamoto, Barcelona’da düzenenen 1992 Olimpiyatları’nın da açılış müziğine imza atmıştı. Bugüne dek birçok anime yapım için de hem orijinal kompozisyonlar yapan hem senaryolar yazan Sakamoto’nun bu alanda en bilinen işlerinin başında Royal Space Force: The Wings of Honnêamise (1987) geliyor.

Exception’dan yeni bir fragmanla birlikte Ryuichi Sakamoto bestelerinden iki tanesi de dinlemeye açıldı.