Elvis, Westworld ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Baz Luhrmann’ın başrollere Austin Butler ile Tom Hanks’i yerleştirdiği pek gösterişli Elvis, pandeminin de etkisiyle iki yıllık aradan sonra dönüş yapan HBO distopyası Westworld, kadınların ve kız çocuklarının maruz kaldığı şiddete dair şifa öykülerinde ikinci durak Cadı Üçlemesi 15+ ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Elvis
(24 Haziran)

Nedir: Dönemin değişip dönüşen kültürel arkaplanında, “Rock ‘N’ Roll müziğin kralı” Elvis Presley’nin şöhret basamaklarını adım adım tırmandığı ve benzeri görülmemiş bir yıldıza dönüştüğü 20 yılı aşkın sürede, esrarengiz menajeri Tom Parker ile olan kompleks ilişkisinin dinamiklerini keşfe çıkıyor Elvis. Onu henüz kimse tanımazken müzik dünyasına kazandıran sağ kolu Parker, öykünün anlatıcısı aynı zamanda. Prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nin yarışma bölümünde yapan film, büyük oranda olumlu yorumlarla karşılanmıştı.

Neye benzer: Bohemian Rhapsody (2018)’nin arkasına aldığı rüzgar sonrası, son yıllarda sayısı gittikçe artan çeşitli müzisyen biyografilerine. Yakın gelecekte izleyeceklerimizden bir derlemeyi incelemek için hemen şuraya alalım.

Kimler var: Romeo + Juliet ve The Great Gatsby gibi klasiklere getirdiği taze yorumla bilinen yönetmen Baz Luhrmann, bir kez daha yüzüne geçmişe dönse de bugünden seslenen, gösterişli bir yapımla karşımızda. Başrolleri Austin Butler, Tom Hanks, Helen Thomson, Olivia DeJonge ve Kelvin Harrison Jr.’a emanet etmiş. Soundtrack albüm için mikrofon başına geçen isimler arasında da yok yok: Jack White, Eminem, Tame Impala, Jazmine Sullivan, CeeLo Green, Stevie Nicks…

PRÖMİYER
Westworld – 4. sezon 
(HBO, 26 Haziran)

Nedir: “Belki de kendi gerçekliğinizin doğasını sorgulama zamanı gelmiştir.” deniyor, sevilen HBO distopyasının yeni sezon tanıtımlarında. Verilen iki senelik aranın ardından Westworld, sürekli genişleyen dünyası ve her daim sürpriz gelişmelerle örülü olay örgüsüyle, anlatısına bıraktığı yerden devam ediyor. “Bilince sahip yaşamların kaderi hakkında karanlık bir macera” sözleriyle tarif edilen yeni sezonda, yedi sene sonrasındayız. Hafızaları tazelemeye ihtiyaç duyanlara, HBO’nun üç buçuk dakikalık hatırlatıcısı yardımcı olabilir.

Neye benzer: İzlememiş olanlar varsa, dizinin, çekildiği dönemin çok ilerisinde bir hayal gücüne sahip, Michael Crichton filmi Westworld’ün (1973) serbest uyarlaması olduğunu anımsatalım.

Kimler var: Lisa Joy ve Jonathan Nolan imzalı serinin değişmeyen oyuncu kadrosuna, West Side Story’deki performansıyla geçtiğimiz Akademi Ödülleri’nden Oscar ile dönen Ariana DeBose dâhil olmuş. 

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Cadı Üçlemesi 15+ (MUBI, 25 Haziran)

Ses getiren ilk uzun metrajı Kaygı’nın ardından, kadınların ve kız çocuklarının maruz kaldığı şiddete dair şifa öykülerini anlatan Cadı Üçlemesi’ni duyuran Ceylan Özgün Özçelik, serinin “deneysel bir belgesel” olarak tanımlanan ikinci halkasıyla geri döndü. Şiddet uygulayan kocalarını öldürmüş iki kadın olan; evlerini, sevgiyi, öfkeyi, çocukluklarını, çocuklarını, düşlerini, kâbuslarını paylaşan Aylin ve Havva’ya çeviriyor kamerasını. Şiddetin zaman ve mekân tanımayan döngüsündeki kadınların “suçlu” bulunmasını sorgulayan belgeseli Hare Sürel ile Gülçin Kültür Şahin seslendirmiş.

Filmin yönetmeni Ceylan Özgün Özçelik ve yapımcısı Armağan Lale’nin sohbetini okumak isteyenler için tek tık yeterli.

Beavis and Butt-Head Do the Universe (Paramount+, 23 Haziran)

MTV tarihinin en sevilen animasyonlarından, bir 90’lar klasiği Beavis and Butt-Head, yaratıcılarının “belki de şimdiye kadar yapılmış en aptalca uzay filmi” olarak nitelendirdiği yeni maceralarıyla tekrar sahalarda. İkili, 1998’de bir yargıç tarafından Uzay Kampı’na mahkûm edilmelerinin ardından, uzay mekiğiyle yolculuğa çıkıyorlar ve tahmin edileceği gibi feci sonuçlar vuku buluyor. Bir kara delikten geçtikten sonra günümüzde belirip aşkı arayacak, iPhone’ları kötüye kullanacak ve derin devletin avı hâline gelecekler. Endişeye mahal yok, Mike Judge bir kez daha dümende.

The Black Phone (Vizyon, 24 Haziran)

Doctor Strange (2016) ile anımsanabilecek yönetmen Scott Derrickson, korku köklerine dönüş yapıyor ve The Exorcism of Emily Rose (2005) ile Sinister (2012) sonrası yine çok konuşulan bir örneği, türe armağan ediyor. Filmde, kurbanlarını çocuklar arasından seçen, sadist bir katil tarafından kaçırılmış Finney odakta. Ses geçirmez bir bodruma kapatılması ve bir telefon aracılığıyla katilin önceki kurbanları ile iletişime geçmesi üzerinden inşa ediliyor anlatı. Başrolde bir kez daha Scott Derrickson ile güçleri birleştirmiş, pek sevdiğimiz Ethan Hawke var.

Rise (Disney+, 24 Haziran)

Günümüz NBA’inin en büyük yıldızlarından biri olan Giannis Antetokounmpo ve kardeşlerinin hikâyesinin bir gün filmi olacağına en ufak şüphemiz yoktu. Ama bu kadar çabuk beklemiyorduk doğrusu! Nijerya asıllı Yunan kardeşlerin tüm imkânsızlıkları aşarak hedeflerine ulaşma yolculuğunu konu eden filmin yönetmeni, Nijeryalı sinemacı Akin Omotoso. Giannis, filmin çok duygusal olduğunu söylemiş ve izleyicilerin gözyaşları için mendillerini hazırlamasını tavsiye etmiş.

Razzhimaya kulaki / Unclenching the Fists (Vizyon, 24 Haziran)

Kuzey Osetya’daki eski bir maden kasabasında genç bir kadın, reddettiği, ancak bir o kadar da sevdiği ailesinin boğucu hâkimiyetinden kaçmak için mücadele ederse… Başkarakter Ada ve kardeşleri, ıssız bir sanayi şehrinde, aşırı baskıcı babaları ile birlikte yaşamakta. Evlenmek veya abisi ile başka bir şehire taşınmak gibi çıkış yolları arayan Ada, bir yandan da deneyimlediği okul saldırısının izlerini taşıyıp, geçmiş travmalarının etkileriyle yeniden yüzleşiyor. Kira Kovalenko imzalı film, 74. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ödüle uzanmıştı.

Drag Race France (WOW Presents Plus, 25 Haziran)

Bonjour, bonjour, bonjour! Artık kültürel bir fenomene dönüşmüş RuPaul’s Drag Race, drag kültürünü dünyanın dört bir yanına yaymaya, gezegenin farklı noktalarındaki drag queen’leri mirasının bir parçası yapmaya devam ediyor. İngiltere, Tayland, Kanada, Şili, Hollanda, İtalya, Belçika, İspanya, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan sonra sıradaki durak Fransa. Sekiz bölümlük ilk sezonun sunucusu ise hiç yabancı bir isim değil: RuPaul’s Drag Race 12. sezon yarışmacılarından Nicky Doll!

The Future of (Netflix, 21 Haziran)

Gelecek teknolojinin; hayvan dostlarımızdan bitkilerin bakımına, yiyip içtiklerimizden iletişim biçimlerimize kadar, gündelik hayatımız üzerinde tam anlamıyla nasıl bir tesiri olacak acaba? The Future of, hem kendi hayatlarımızın geri kalanına hem de sonraki nesillerin yaşamlarına dair şaşırtıcı öngörüleri ekrana taşıma niyetinde bir belgesel dizisi. “Geleceğe dair beklentilerimiz, güncel bilim kurgu eserlerinde tasvir edilen distopyaların ötesine geçebilir” deniyor, özetle. Lovecraft Country ve Birds of Prey’in yıldızlarından Jurnee Smollett anlatıcı konumunda.

Street Gang: How We Got to Sesame (beIN CONNECT, 23 Haziran) 

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapmış Street Gang; ülkenin dört bir yanında yaşayan çocuklara ulaşabilecek, eğitici bir çocuk programı yapma misyonuyla hareket eden Sesame Street’in mutfağındaki yaratıcı ekibi yakın plana alıyor. Belgeselde, programın yapımında rol almış 20’yi aşkın yazar, oyuncu ve ekip üyesiyle yapılan röportajlara ve daha önce karşımıza çıkmamış arşiv görüntülerine yer verilmiş. Street Gang, 2021’in en iyi 40 yabancı belgesel / belgesel serisi listemizdeki yapımlardan biriydi.

* The Umbrella Academy – 3. sezon (Netflix, 22 Haziran)

* The Bear (Hulu, 23 Haziran)

* Loot (Apple TV+, 24 Haziran)

* Money Heist: Korea – Joint Economic Area (Netflix, 24 Haziran)

* Mind Over Murder (HBO, 20 Haziran)

* The Chi – 5. sezon (Showtime, 24 Haziran)

Old
Hâlâ izlemediyseniz

* Old (beIN Connect, 26 Haziran)

* Tangerine (MUBI, 23 Haziran)

* Made For Love (beIN Connect, 24 Haziran)

* Le Quai de Ouistreham (MUBI, 24 Haziran)

* Chevalier (MUBI, 26 Haziran)