Ryuichi Sakamoto klasiğine Thundercat modeli

Japon besteci, piyanist ve prodüktör Ryuichi Sakamoto ve 45 yıla yaklaşan kariyerine saygı duruşunda bulunacak bir albüm yaklaşıyor. Milan Records etiketi taşıyacak A Tribute to Ryuichi Sakamoto – To the Moon and Back derlemesinden nefis bir Thundercat yorumu dinlemeye açıldı.


Bu sene Gorillaz düeti “Cracker Island” ve Minions soundtrack’i için kaydettiği “Fly Like An Eagle”ı yayımlayan Thundercat, Ryuichi Sakamoto denince akla gelen bestelerden biri olan “Thousand Knives”ı groove yağmuruna tutmuş. Dalga sesleriyle açılan Thundercat model “Thousand Knives”, nefis synth soloları ve katmanlanan bas cümleleriyle şarkıyı LA Beat sularına taşımış. 

“Thousand Knives”, 1978 tarihli ilk Ryuichi Sakamoto albümünde ve 1981 tarihli ilk Yellow Magic Orchestra albümünde yer almaktaydı. To the Moon and Back albümünde David Sylvian, Cornelius, The Cinematic Orchestra, Hildur Guðnadóttir, Fennesz, Alva Noto gibi isimlerden Ryuichi Sakamoto külliyatının farklı duraklarından parçalara yeni bakışlar dinleyeceğiz. Bunlar için birer cover yerine “remodel” (yeniden modelleme) tabiri kullanılmış.

2 Aralık’ta yayımlanacak A Tribute to Ryuichi Sakamoto – To the Moon and Back, müzisyenin 70. yaşını kutlama motivasyonuyla derlenmiş. Albümün kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

1. Walker – Lim Giong – Follow The Steps Remodel
2. Grains (Sweet Paulownia Wood) – David Sylvian Remodel
3. Thousand Knives – Thundercat Remodel
4. Merry Christmas Mr. Lawrence – Electric Youth Remodel
5. Thatness and Thereness – Cornelius Remodel
6. World Citizen I Won’t Be Disappointed – Hildur Guðnadóttir Remodel
7. The Sheltering Sky – Alva Noto Remodel
8. Amore – Fennesz Remodel
9. Choral No. 1 – Devonté Hynes Remodel (featuring Emily Schubert)
10. DNA – The Cinematic Orchestra Remodel
11. With Snow and Moonlight – snow, silence, partially sunny – Yoshihide Otomo Remodel
12. Forbidden Colors – Gabrial Wek Remodel
13. The Revenant Main Theme – 404.zero Remodel

Ryuichi Sakamoto besteleriyle distopik bir anime serisi: Exception

Netflix’te 13 Ekim’de yayımlanacak olan anime serisi Exception, Ryuichi Sakamoto tarafından bestelenmiş müzikleriyle heyecan yaratıyor. İnsanlığın dünyadan başka bir gezegene taşınmasının gerektiği bir uzak gelecek tasviri Exception. Söz konusu gezegen arayışı için oluşturulan ekip, biyolojik 3D yazıcılar vasıtasıyla yaratılmış kişilerden oluşuyor. Bu süreçte yaşanan bir sistem arızası, ekibin üyelerinden Lewis’in deforme olmuş bir şekilde hayat bulmasına sebep oluyor. Uzayın derinliklerindeki görevleri esnasında ekip arkadaşları Nina, Mack, Patty ve Oscar’la zıt düşen Lewis; hem arayışın başarıya ulaşmasını hem de ekibin hayatta kalmasının önüne büyük bir engel koyuyor. 

Serinin baş karakterlerini Chikahiro Kobayashi, Takahiro Sakurai, Yuko Kaida, Takanori Hoshino ve Atsumi Tanezaki seslendirecek. Seri, yazar ve yönetmen Hirotaka Adachi (ya da yaygın bilinen ismiyle Otsuichi) tarafından yazılmış yeni bir hikâyeden uyarlanıyor. Otsuichi, uyarlama senaryoyu da bizzat yazmış. Marvel Anime, Attack on Titan, Hunter x Hunter gibi serilerde çalışmış Yūzō Satō yönetmen koltuğunda.