Reboot yağmurunda sıra Sabrina The Teenage Witch’e gelir mi?

Türkiye’de 90’lar Nickelodeon kuşağının bir parçası olan Sabrina The Teenage Witch, spin-off dizisi Riverdale ve animasyon uyarlamasıyla yeniden ısıtılmıştı. Etrafımızın remake, reboot, spin-off yapımlarla sarıldığı günümüz sinema – televizyon endüstrisinde bu Archie Comics uyarlamasını da canlandırma girişimleri olacak mı? Başrol oyuncusu Melissa Joan Hart olasılıklara açık kapı bırakıyor.

Hatırlayalım: Cadı halaları Zelda ve Hilda ile konuşan sihirli kedi Salem’le yaşayan Sabrina, 16. yaş gününde kimi özel güçlere sahip olduğunu öğreniyor ve olaylar gelişiyor. Neil Scovell’ın yaratıcısı olduğu bu fantastik sit-com, 1996’da ABC’de yayına başlamış, 2000’lerde The Warner Bros. Television Network’e transfer olup 7. sezonuyla final yapmıştı.

Başrolünde yer aldığı Noel filmi Santa Bootcamp vesilesiyle Associated Press’e bir röportaj veren Melissa Joan Hart, Sabrina The Teenage Witch için gündeminde herhangi bir plan olup olmadığına dair soruya “Parmağımı şıklatıp bunu mümkün kılamam” yanıtını vererek diziye gönderme yapmış. Dizinin haklarının kimde olduğu, hangi prodüktörlerin bu projeyle ilgilendiği ya da hangi mecrada yayımlanabileceği gibi konuların soru işareti olmaya devam ettiğine değinen Hart, yine de “doğru” bir yol bulunması hâlinde bu yeniden Sabrina suretine bürünmeye hazır olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Bu tür reboot projelerinin birçoğunun yanlış şekilde yapıldığını hissediyorum. Büyük kısmı aceleye getirilmiş, etraflıca düşünülmemiş oluyor. Bazen de sadece fanların bunu istediği düşünüyor ama aslında fanların hayalî kurguları çok daha iyi oluyor.”

Tabii ki akıllara Netflix yapımı Chilling Adventures of Sabrina‘nın gelmesi normal. 2018-2020 aralığında iki sezon yayımlanan dizi, 2014’e tarihlenen aynı isimli çizgi romanın uyarlamasıydı fakat doğrudan bir Sabrina the Teenage Witch reboot’u değildi.

Nickelodeon nostaljisini diriltmenin yollarını yıllardır arıyor yapımcılar. Rugrats, Rocko’s Modern Life, All That gibi yapımlar son dönemde ekrana dönmüştü. Bir diğer Nickelodeon dizisi Clarrisa Explains It All’un da başrolünde Melissa Joan Hart vardı. Söz konusu dizi için geçtiğimiz yıllarda yine Nickelodeon için ve orijinal serinin yaratıcısı Mitchell Kriegman’ın dümende olacağı bir devam hikâyesi çekileceği gündeme gelmiş fakat proje sessiz sedasız buhar olmuştu.