"Sandman", "Persepolis" ve nice çizgi roman, Amerika'da öğrenci ve velilerden tepki görüyor!

Kaliforniya’daki Crafton Hills College’da öğrenim gören 20 yaşındaki Tara Shultz isimli öğrenci ve velileri, English 250 isimli dersi kapsamında okutulan çizgi romanların müstehcen ve şiddetle ilgili içerikleri sebebiyle şikayetçi oldu. 

Neil Gaiman’ın ünlü çizgi roman serisi Sandman‘in The Doll’s House kitabı, Marjane Satrapi’nin büyük yankı uyandıran Persepolis‘i, Alison Bechdel’in Fun Home‘u ve Brian K. Vaughan ve Pia Guerra’nın Y: The Last Man serisinin ilk kitabı, söz konusu derste öğrencilerin okuması gereken kitaplardan bazıları. Bu kitapları gördüğü zaman büyük şoka uğradığını söyleyen Shultz, kitaplardan Batman ve Robin’i beklediğini ama pornografiyle (!) karşılaştığını dile getirdi.

Shultz ve ailesi, geçtiğimiz hafta okulda bir protesto düzenlemiş ve bu kitapların eğitim programından çıkarılması konusunda talepte bulunmuş. Tara Shultz ve babası yaptıkları basın açıklamalarında bu kitapların genç ve çocuklara uygun olmadığı yönünde fikirlerini belirtmişler.

Üç yıldır aynı okulda bu dersi veren Prof. Ryan Bartlett da konuyla ilgili kısa bir açıklamada bulunmuş ve kitapları incelikle seçtiğini ve hepsinin bol ödül kazanmış, insan doğasının çeşitli yanlarını yansıtan kitaplar olduğunu belirtmiş. Derste işledikleri kitaplarda kalp kırıklıklarından, insanın kendini tanımasına kadar birçok konuya değindiklerini belirten Ryan Bartlett, üç yıl boyunca hiç bu tür bir tepkiyle karşılaşmamış.

Geçtiğimiz nisan ayında, The American Library Association okul ve kütüphanelerde en çok şikayet toplayan kitapların listesini yayınlamıştı. 10 kitaptan oluşan listede, Marjane Satrapi’nin Persepolis‘i ikinci sırada yer alıyordu.