Şarkı şarkı Ars Longa ve ''Günler''

Ezeli ve ebedi “söz”leriyle Ars Longa’ya yeni albümü Günler‘i şarkı şarkı sorduk. Yağız Yılmaz çizdi.

Röp: Seçil Kalenderoğlu – İllüstrasyon: Yağız Yılmaz

Anlatılması gereken bir sürü hikâye birikmiş kapımızda ama zaman kısa. Tüm bunları sabırla saklamış Ars Longa, belki de tam zamanında, kendi ânında paylaşmış. İki sene boyunca farklı stüdyolarda ve iyi müzisyenlerle kaydedilen albüm sabırlı bir bekleyişin ve müzikal anlamda mükemmeliyetçi kulakların ürünü. Sevgi dolu, tüm kırıklarını yine sevgiyle örten albüm Günler’i, her incelikli şarkı sözlerinin yazarı ve vokalisti Sinan Çulhaoğlu’na şarkı şarkı sorduk.

bant-40-arslonga_01

ApoyevmatiniGün gösterirken yüzünü, terk edilmiş odanın”. Nedir bu ezeli ve ebedi apoyevmatini ?  Ezeli ve ebedi olanı, yani Söz’ü, şarkının girişinde anıyoruz. Kendisine olan sevgimizi ve özlemimizi haber verdiğimiz bu parçanın ismi de yayın hayatına yakınlarda son vermek durumunda kalan Apoyevmatinigazetesinden geliyor.

bant-40-arslonga_02

 

Dünya Zor“Bir yolunu bulsam bu şehirde durmam. Kanadımı açsam, uçsam…” Hayal gücü ne de olsa uçsuz bucaksız ve kanatların hemen arkanda. Yolculuk nereye? Biraz utanarak söylüyorum, filmlerde gördüğüm ABD’yi seviyorum. Şarkıda olduğu gibi Boğaz’ın suları çekilse ve şehirde kıyamet alametleri baş gösterse, kanatlarım beni Los Angeles’a, okyanusun uçsuz bucaksız, çimenin yeşil ve hayatın tasasız olduğu, büyülü Amerikan gecesine kaçırsın isterdim. Hayal gücüm yeteri kadar kuvvetliyse, zamanı da 60’ların sonu olarak seçerdim.

bant-40-arslonga_03 (1)

Gözyaşı Şişesi Üzerinden zamanlar geçmiş, gözyaşı şişesi albüm formatında. Geçen bu sürede yazıldığı ilk andan ne kadar uzakta? Neredeyse bir on yıl ve bir Umut Gökçen dokunuşu kadar. Ama hâlâ naif, hâlâ kararlı; derler ya: “the song remains the same.”

bant-40-arslonga_04

“İstanbul UyurkenUykusunun en tatlı yerinde seslendiğin senin İstanbul’un kim? Hangi sokaklarında yürür hangi ağacının gölgesinde oturursun? Bu soruda çok zorlandım. Halaskargazi’den yürüyüp Gezi’deki polisleri kovaladığımız ve gazdan yanan yüzümüz gözümüzle, ağaçlar altında mutlulukla oturduğumuz 1 Haziran 2013 günü olsun benim İstanbul’um.

Röportajın tamamı için buraya tıklayarak Bant Mag. No:40’a ulaşabilirsiniz.