Saweetie'den bir hit daha: "Fast (Motion)"

Californialı rapçi Diamonté Harper, nam-ı diğer Saweetie, 2019’da “ICY GRL”ü paylaştığından bu yana listelere var gücüyle hükmediyor. Yaz partilerini şenlendirmeye şimdiden başlayan güncel hiti “Fast (Motion)” ise bu ay içinde çıkacak yeni albümüne doğru leziz ve koşar bir adım. Her zamanki gibi dinleyiciyi iyi hissettirme kutusuna ânında tik attıran parçanın inceliklerine ve Saweetie’nin bu yaz için planladığı diğer eylemlere dair bilinmesi gerekenler için aşağıya buyurunuz. 

Öncelikle Saweetie albümü Pretty B*tch Music, 25 Haziran’da yayımlanıyor. Prodüktörlüğünde Timbaland, Danja, Lil John, Murda Beatz gibi isimlerin imzalarının bulunduğu albüm ile Saweetie, kadınları kendi “güzellerini” tanımlamaya çağıracak.

Albümden son tadımlık olan “Fast (Motion)” da bilhassa kadın sporcuları güçlendirecek bir etki yayma motivasyonunu taşıyor. Bu şarkı Saweetie için bir nevi “ICY GRL”ün devamı niteliğinde. Hep hayalini kurduğu; kadın sporcuların sahiplenebileceği zımba gibi bir rap’i ortaya koyma hamlesi.

Şarkının James Larese imzalı klibinde “Ben birinci gelicem, sense ikinci” diye gözdağı veren Saweetie’yi koşu parkurundan halı sahaya uzanan çeşitli mekânlarda takip ediyor, nihayetinde de kupaya kavuşuyoruz. Nitekim Saweetie’nin sporla arasında oldukça güçlü bir ilişki var. “Bu perukların, manikürlerin, pedikürlerin öncesinde ben bir sporcuydum” diyor Saweetie. Sporcu bir aileden gelen rapçi, okulun futbol takımında oyun kurucu pozisyonunda oynuyormuş ve yılın sporcusu unvanına sahipmiş. Spordan öğrendiği pek çok şeyi hâlâ hayatta her daim kullandığını söylüyor. Hızı yakalamak ya da mücadeleci olmak gibi. Müzikte de bu meselelerin aynı şekilde geçerli olduğunu düşünüyor.

Saweetie, kulağa büsbütün yapışan rhymelarından ve beatlerinin gücünden “Fast (Motion)”da da ödün vermiyor elbet. Beatlerde kullandığı sample’la da büyürken onun için çok önemli olmuş, Kafani’nin “Fast Like A Nascar” parçasına selam çakıyor.

Aktivist eylemler yürütmeyi kendine görev bilen Saweetie’nin bu sene için planları yeni albümle sınırlı değil. Sanatçı, “Icy” adı altında kendi markasını halihazırda yaratmış ve kapsül koleksiyonlar çıkarmıştı. İlerleyen günlerde Icy adı altında yeni ürünler piyasa sürmenin yanı sıra dayanışma adına da önemli adımlar atacağını duyuruyor. Büyükannesini başına geçirerek kurduğu Icy Baby Foundation ile Black Lives Matter ve Asyalılara yönelik şiddete karşı mücadelelere; dezavantajlı grupların eğitim ve iş hayatına katılımına anlamlı destekler sağlayacak. Ayrıca kendisini yeni film ve televizyon projelerinde göreceğimizi de ekleyelim.