Techno'nun mucitlerinden Kevin Saunderson ve dahasıyla: Selectronic

Yazı: Güven Yalın

Select-ist’in yeni serisi Selectronic, 1 Aralık’ta Frankhan’da gerçekleşecek ilk buluşmasında yaşayan efsane tabirinin hakkını tam anlamıyla veren bir ismi ağırlamaya hazırlanıyor: Detroit’in meşhur The Belleville Three’sinden, şehirle özdeşleşen techno akımının öncü figürlerinden biri olan Kevin Saunderson. Aynı gece dinleyeceğimiz bir diğer isim de Yeni Zelandalı house prodüktörü kardeşler Chaos In The CBD. 

Frankhan’ın Main Room ve Sound Room salonlarına dağılacak Selectronic’in akışında Feyza Emir B2B Merve Baykal, Garan Garan ve Lovejoje bulunuyor. Biletler BUGECE’de, Kevin Saunderson ve Chaos In The CBD performansları için heyecanlanma sebeplerimiz ise hemen aşağıda. İkinci Selector etkinliğinin de şubat ayında gerçekleşeceğini şimdiden not düşelim.

Kevin Saunderson

Gospel, blues, caz, R&B / soul, hardcore punk… Bu türlerin hepsinin Detroit’te kabarık geçmişleri var. 80’lerle birlikte şehirde yayılmaya başlayan techno dalgası da şu an dünyayı kasıp kavuran elektronik müziğin birçok farklı hattının ortaya çıkmasına öncülük etti. Lise yıllarında tanışan ve birbirine Kraftwerk, Gary Numan, Parliament / Funkadelic gibi isimlerin müziklerini aşılayan üç arkadaş, şehirle özdeşleşen techno akımının öncü isimleri oldu. Kevin Saunderson, Derrick May ve Juan Atkins, ya da okullarından aldıkları isimleriyle The Belleville Three. 

Derrick May’in tabiriyle “Dünyayı kötü müzikten kurtarma” misyonuyla üreten The Belleville Three, yıllar içinde techno prodüktörleri için yol gösterici konumunu sağlamlaştırdı. Çıkardıkları ses dalgalarının Detroit’in ve ABD’nin dışında yankılanır hâle gelmesi de hiç uzun sürmedi. Üçlüden Kevin Saunderson için temelini yeri titreten baslar ve güçlü beatlerden alan yoğun prodüksiyonlar imza niteliği taşıyor. Dans müziğinin farklı kulvarlarına da iz bırakan sayısız işte parmağı var elbette. 1987’de “kaza sonucu” kurulan ve dünya çapında büyük liste başarısı yakalayan Inner City, yüzünü iyiden iyiye yeraltına döndüğü solo macerası E-Dancer ve jungle âlemine “Just Want Another Chance” gibi bir klasik armağan ettiği The Reese Project, bunlar için birkaç örnek olacaktır.

Kevin Saunderson, 1987’de hayata geçirdiği plak şirketi KMS Records ile de Detroit techno sahnesi için önemli bir mabet inşa etmiş oldu. Adını kendi isminin baş harflerinden (Kevin Maurice Saunderson) alan etiket, zamanları aşan bir kataloğa sahip. The Belleville Three’nin diğer mensupları Juan Atkins (Metroplex) ve Derrick May (Transmat) de kendi plak şirketlerini bu dönemde hayata geçirip janrın sağlam temellere oturmasını ve yaygınlaşmasını sağlamıştı. Kevin Saunderson, 2021’de Juno Daily’ye verdiği röportajda bu misyonu, kendilerinden önceki Detroit efsanesi Motown Records’la bir karşılaştırma yaparak özetliyor:

“Motown’dan Berry Gordy’nin de birkaç plak şirketi vardı ama onun sebebi farklıydı. Radyolar herhangi bir plak şirketinden belli bir sayıda parça çaldığı için daha fazla etiket yaratması gerekmişti. Biz ise yaptığımız şeyin kontrolünü elimizde tutmak için bu etiketleri kuruyorduk. Kimsenin bana albüm çıkarmak için beklemememi söylemesini istemiyordum. Yaptığım şeyi plağa aktarıp en hızlı şekilde çalabilmek istiyordum.”

Günümüzde işittiğimiz ve çeşitlenmeye devam eden techno prodüksiyonlarında Kevin Saunderson ve dostlarının genç yaşta açtıkları kapıların etkisi yadsınamaz. Müzik tarihinin gerçek kahramanlarından birinden bahsediyoruz. Hatta öyle bir efsane ki 80’lerde stüdyosunda kullandığı mikseri, 2012’den bu yana Detroit Historical Museum’da sergilenmekte.

Chaos In The CBD

Selectronic gecesinin bir diğer dikkat çekici konuğu da Chaos In The CBD. Yeni zelandalı kardeşler Ben ve Louis Helliker-Hales’den oluşan ikili; bugüne dek ClekClekBoom, Rhythm Section International ve Mule Musiq gibi etiketlerden yaptığı yayınlarla günümüz house müziğinin en heyecan uyandıran isimlerinden biri hâlini aldı. Stüdyoya kıyasla çok daha yüksek bir tansiyon ve gürültü barındıran canlı performanslarıyla da bir festival favorisi hâlini aldılar. İkili, Frankhan’daki setinin bir kısmında Select-ist’in müzik direktörü Garan Garan ile B2B çalacak.

Artık Londra’da yerleşik olan Chaos In The CBD, geçtiğimiz bahar aylarında şehrin ikonik kulüplerinden fabric’in meşhur miksteyp serisinin konuğu oldu. Chaos In The CBD’nin dümende olduğu bir gecenin tüm enerjisini 80 dakikaya sığdıran koleksiyonda kendi prodüksiyonlarının yanı sıra Hanna, JUZU A.K.A. MOOCHY, Blak Beat Niks, Ronin gibi isimlerden parçalar da yer almakta.