Seneler sonra yeniden Speed Racer

Yapımcı kimliğiyle Lost, Fringe, Person of Interest, Lovecraft Country, Alias gibi sayısız diziyi televizyon tarihine kazandıran J.J. Abrams, bu kez gözünü bir manga uyarlamasına dikti. Abrams’ın yapım şirketi Bad Robot, Tatsuo Yoshida’nın kült mangası Speed Racer (Mahha GoGoGo) ve bu mangadan hareketle 60’larda çekilmiş anime serisini kaynak alacak bir dizi projesi için düğmeye bastı.

Advertisement

Bahsi geçen manga, ilk kez Hollywood’un radarında değil aslında. 2008 yapımı Speed Racer, Lana ve Lilly Wachowski yönetmenliğinde hayata geçirilmiş; başrollerini Emile Hirsch, Matthew Fox, Christina Ricci, Susan Sarandon ve John Goodman’ın paylaştığı büyük bütçeli yapım, gişede de eleştirmen cephesinde de aradığını bulamamıştı. Nickelodeon’ın Speed Racer: The Next Generation isimli, yayın hayatı 2008’den 2013’e dek süren bir animasyon serisi de mevcut.

Uzun zamandır üzerinde çalışıldığı ve canlı aksiyon türünde olacağı söylenen yeni proje, ilk olarak Warner Bros. TV için geliştirilmiş fakat nihayetinde Apple ile el sıkışılmış. Kaynaklar, Snowpiercer ve Get Shorty’den anımsanabilecek Hiram Martinez’in kaynak materyale taze bir yorum getirdiğini ve dizinin yaratıcı ekibinin başında yer alacağını söylüyor. Ona senarist ve yapımcı olarak eşlik edecek isim ise kariyerine Westworld, Weeds ve Friday Night Lights gibi diziler sığdırmış Ron Fitzgerald. Şu an için kesinleşmiş bir prömiyer tarihi yok.

Henüz tanışmamış olanlar için Speed Racer; direksiyona geçtiğinde doğuştan yetenekleri açığa çıkan, pistlerde fırtına gibi esip tozu dumana katan Speed’in öyküsü. Yarış arabalarının içinde doğan; korkusuzca, içgüdüleriyle hareket eden karakterin büyük bir hedefi var: Efsanevi bir yarışçı olan ve bir yarış sırasında vefat eden ağabeyi Rex Racer’ın ardından kalan boşluğu doldurmak ve onun hedefleyip bitiremediği ralliyi kazanmak.