Sergi: Rajab Eryiğit - Benim Öz Vatanımdır Amerika

Bant Mag. Havuz / Bina’da takvim yılının son sergisi, uzun yıllardır dergi sayfalarından da çizimlerine aşina olabileceğiniz Rajab Eryiğit’ten “Benim Öz Vatanımdır Amerika”. 

Geride kalan iki yılda hem Türkiye hem yurt dışında basılan birçok kitabı da resimleyen Rajab, kendi serileri de çeşitli motifler ve göz alıcı renk kullanımını karakteristik bir stille buluşturuyor. İlk kişisel sergisinin ilhamını, isminden de anlaşılacağı üzere Amerika kıtasında bulmuş. 20 adet yeni işini bir araya getiren sergisi, geride kalan 6 aya yayılarak tamamlanmış. 16 yağlı boya tablo ve 4 tane de kâğıt üstüne guaj resmini sergileyeceği “Benim Öz Vatanımdır Amerika”nın ardından, yine “sadece resim yapmak” istediğini söylüyor. 

24 Aralık 2021 – 19 Ocak 2022 aralığında ziyarete açık olacak serginin çıkış noktasını, Rajab Eryiğit şu sözlerle anlatıyor:

‘’Amerika’ya gitsem, Amerika’da olduğumu hissedemem muhtemelen. Orası benim için taşı toprağı olmayan, havada süzülen ve hava gibi görünmeden her yere nüfuz eden başka bir evren… Çocukluğumdan itibaren onaylanmak için dönüp baktığım kıtayı, oradan çıkan özümsediğim her şeyi, en büyük manipülatörümü yani Amerika’yı tekrar keşfediyorum.’’