Sessiz sinemanın öncü kadınları Kundura Sinema’da

Kundura Sinema, sessiz sinemanın öncü kadınları temelinde hazırlanan film gösterimleri, atölye çalışmaları, seminerler ve panel programramlarına ev sahipliği yaparak sinemaseverleri sinemanın sessiz yıllarına doğru bir yolculuğa çıkaracak. Yeni keşiflere, filmler üzerine düşünüp tartışmaya alan açacak program, Canan Balan, Aslı Davaz ve Elif Rongen Kaynakçı’nın katılımıyla gerçekleşecek. Panellerin ve film gösterimlerinin ücretsiz olacağı “Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları” programı 7-8 Mart tarihlerinde Kundura Sinema’da.

7 Mart 

Elif Rongen Kaynakçı ve Canan Balan ile Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları 

1980’lerde yönetmen Katja Raganelli’nin, ilk kadın yapımcı Alice Guy Blaché’nın kızı Simone Blaché ile kapsamlı röportaj çalışması ile ortaya çıkardığı Homage To The World’s First Female Filmmaker isimli belgesel kısa film gösterimi ile başlayacak panel programının devamında, belgesele konu olan ilk kadın yapımcı Alice Guy Blaché’nin 1912 yapımı Falling Leaves ve Two Little Rangers isimli sessiz orta metraj filmleri müzisyen Gonca Varol’un piyanoda canlı müziği eşliğinde izleyiciler ile buluşacak. Film gösterimlerinin ardından panel programının ilk günkü konuşmacıları Elif Rongen Kaynakçı ve Canan Balan arşivci ve araştırmacı gözüyle sinemanın öncü kadınlarını bulmanın, hayat hikayelerini ortaya koymanın ve filmlerini ortaya çıkararak tarih yazımının seyrini değiştirmenin heyecanı ve zorlukları üzerine birikimlerini izleyiciler ile paylaşacak. Panelin devamında yönetmen Sidney Franklin’in 1922 yapımı sessiz filmi East is West’in canlı müzik eşliğinde gösterimi gerçekleşecek. 

8 Mart

Aslı Davazelif, Canan Balan ve Elif Rongen Kaynakçı sessiz sinemanın senarist ve yazar kadın öncülerini tartışıyor

Panel programının ikinci günü, Aslı Davaz’ın “Necile Tevfik’in Sinema Teknikleri, Sessiz ve Sesli Senaryoları ve Hollywood ile İlişkileri (1928-1935)” başlıklı panel konuşmasıyla başlayacak. Necile Tevfik Arşivi Açıklamalı Kataloğu’nda sinema ve senaryolar başlığı altında toplanan altı belge tartışılacak ve bir sinema filminin nasıl çekileceğini anlattığı notları ve senaryoları hakkında bilgiler içeren belgeler sunulacak. Ardından, panelin ikinci konuşmacısı Canan Balan, “Hoca ve Asistanı Sinemada: Halide Edip ve Sabahat Filmer” başlıklı çalışmasında, kamera arkasında çalışmaya başlayan ilk kadınlardan olan Sabahat Filmer’in ve hocası Halide Edip’in Türkiye sinemasına olan katkıları hakkında izleyicilere bilgiler verecek. Elif Rongen Kaynakçı da “Beyaz perdeye yansıyan kadın senaristler” başlıklı konuşmasında sessiz sinemanın kadınlarının izini sürerken bulup çıkardığı arşiv görüntülerinde çıkan kadın senarist imajını izleyip tartışılacağı bir sunumu izleyiciler ile buluşturacak. Panel programının kapanışını yönetmenler Ivan Pravov ve Olga Preobrazhenskaya tarafından 1927 yılında çekilen Ryazan’nın Kadınları filmi yapacak. Filmde Ryazan köyünde yaşayan Anna ve Wassilissa’nın I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden hemen önce başlayan hikâyesi anlatılıyor.

Program ise şöyle:

7 Mart, Cumartesi

14.30 | Alice Guy Blaché- Homage To The First Female Filmmaker In The World, Katja Raganelli, 60’

15.30 | Falling Leaves, Alice Guy Blaché, 12’

15.45 | Two Little Rangers, Alice Guy Blaché, 12’

16.00 | Ara

16.15 | Panel: Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri: Elif Rongen Kaynakçı, Canan Balan

17.15 | Ara

17.30 | East Is West, Sidney Franklin, 80’ (Piyanist Gonca Varol’un canlı müziği eşliğinde)

8 Mart, Pazar

14.30 | Panel: Sessiz Sinemanın Senarist Kadın Öncüleri: Aslı Davaz, Elif Rongen Kaynakçı, Canan Balan

15.30 | Ara

15.45 | Ryaza’nın Kadınları, Ivan Pravov, Olga Preobrazhenskaya, 67’

Panel programı ulaşım detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Mine Metin