Sevdaliza: "Bluecid" video arkası

Babylon Soundgarden festivalinde muhteşem bir performans sergileyen Sevdaliza, 1 Kasım akşamı bu kez Babylon’da sahneye çıkmak için tekrar İstanbul’a geliyor. Festivaldeki performansı akıllarda hala canlıyken Sevdaliza’nın “Bluecid” parçası için çektiği videonun sahne arkasına dair bazı detaylar karşınızda.

Asıl adı Sevda Alizadeh olan İran kökenli Hollandalı müzisyen Sevdaliza geçtiğimiz nisan ayında yayınladığı ilk albümü ISON’da yer alan, bu yaz yayınlanan Bluecid videosu için aynı zamanda yönetmen koltuğuna oturarak kamera arkasına da geçmişti.

Videoyu sık sık işbirliği içine girdiği arkadaşı fotoğraf sanatçısı Zahra Reijs ile beraber yöneten Sevdaliza, kamera karşısında ise Fransız gay porno yıldızı, model ve yönetmen François Sagat ile koreografisi Anoeschka Bozo’ya ait tutkulu bir dans sahnesi gerçekleştiriyor.

Video için nereden ilham aldığı sorulduğunda Sevdaliza yanıt olarak Dante’nin İlahi Komedya’sının Cehennem bölümünde, 12. kantodan bir alıntı paylaşmıştı. Alıntının Sevdaliza tarafından paylaşılan İngilizce versiyonu ve Rekin Teksoy çevirisi şu şekilde:

“My sage cried out to him: ‘You think, perhaps, this is the Duke of Athens, who in the world put you to death. Get away, you beast, for this man does not come tutored by your sister; he comes to view your punishments.'”

“Bilge ustam seslendi ona: ‘Yoksa, yeryüzünde canını alan Atina dukasının mı geldiğini sandın buraya? Defol pis hayvan, bu adam buraya kızkardeşinin önerisiyle gelmedi, çektiğiniz cezaları görmeye geldi.’”

Dante’den alıntılanan sahnede bahsi geçen hayvanın bir minator olduğunu ve Sevdaliza’nın “Humans” videosunda da minator bacakları olan bir karaktere büründüğünü buraya videoyla beraber merak uyandıran bir not olarak bırakalım.