Sheffield’ın matematik düşkünü üçlüsü: Blood Sport

Bant Mag. No:50’deki keşiflerimizden biri de son olarak  Axe Laid to the Robot  albümüyle karşımıza çıkan İngiliz math rock grubu Blood Sport.

Yazı: Busen Dostgül, İllüstrasyon: Gizem Winter

Alex Keegan, Sam Parkin ve Nick Potter’ın 2010 yılında Sheffield’da bir araya gelmesiyle kurulan Blood Sport’un ilk günlerinden bu yana ön planda tuttuğu ritmik katmanlarının başında olan Potter’ın vokalleriyle eşlik ettiği parçalar âdeta eşliğinde bir maratona çıkmak için kurgulanmış. Math rock’a düşkünlüklerini gürültü estetiğiyle birleştiren Blood Sport üyelerinin deneysel öğelere düşkünlükleri ise her parçada ayrı bir şekilde kendini belli ediyor. Birçok şarkıda en az davul kadar dikkat çeken arızalı ve obsesif gitar tonlarıyla kendi aralarında en az Battles üyelerinin arasındaki bağ kadar kuvvetli bir uyum yakalayan üçlünün, tekinsiz tempolara yükseldiği şarkılar ise dinleyenleri etkilemeye yetecek türden kayıtlar.

2011’de kaset formatında yayınlanan albümleri Journal No: 4 ’daki vokalleriyle Disappears’dan Brian Case’i dinliyormuşsunuz hissine kapıldığınız parçalar, iki sene sonra yayınlanan Blood Sport albümü Life in Units ’te ise bazı şarkılarda Afrika hissiyatı temelli parçalarda duymaya aşina olduğumuz bir şekle bürünüyor. Gevşek gitarları ve özellikle kendine has perküsyon ritimleriyle öne çıkan Afrobeat türünü ilerleyen zamanlarda yayınladıkları bazı kayıtlarına da şahane bir şekilde sızdıran üçlünün son albümünün tam bir math rock harikası olduğu söylenebilir. Deneyselliğin sınırsızlığını belli bir kalıbın altına mükemmel bir şekilde yerleştiren Blood Sport’un yeni yayınlanan Axe Laid to the Robot albümünün açılış parçası “Reflective Orange”a mutlaka şans verin.

https://www.youtube.com/watch?v=byIIm-WBuUc