Siyah punk hafızası: Shotgun Seamstress külliyatı tek kitapta

Anaakımda resmedilen Siyah kültürüne dair stereotiplere karşı ses çıkarma motivasyonuyla 2006’da yayına başlayan punk fanzini Shotgun Seamstress, özel bir antoloji ile ölümsüzleşiyor. Soft Skull tarafından yayımlanacak yaklaşık 400 sayfalık derleme, fanzinin yaratıcısı Osa Atoe tarafından, yine kes-biç metoduyla hazırlanmış.

Siyah punk kültürüne ve bu sahnenin varoluşunun detaylarına adanmış bir fanzin Shotgun Seamstress. Her şey, Osa Atoe’nun 2006’da gittiği bir punk konserindeki tek Siyah olduğunu fark etmesiyle başlamış. Temel motivasyonunu şöyle özetliyor: “Punk sahnesindeki nadir Siyah çocuklardan biri olmanın getirdiği soyutlanma deneyimiyle doğan Shotgun Seamstress, altkültürün marjinlerinde büyüyen bizler için var. Bu fanzin, punk’ın yalnızca ‘beyaz’ olmadığını; punk rock âlemindeki kesişen kimlikler ve Siyah yaratıcılığına dair sayısız örnekle ispatlıyor.”

Kendilerine nasıl olmaları, nasıl görünmeleri ya da konuşmaları gerektiğini dayatan dominant kültürlere karşı hem temsil hem ifade özgürlüğü için alan açan Shotgun Seamstress, elle hazırlanan ve fotokopilerle çoğaltılan her sayısında makaleler, röportajlar, portre içerikler ve değerlendirmelere yer veriyordu. Özgürlükçü Siyah ifade biçimlerine olduğu kadar toplum tarafından dışlanmış cinsiyet ve kimlikleri de çatısında buluşturan fanzinin 2006-2015 aralığında yayımlanmış sekiz sayısının tamamı, Shotgun Seamstress: The Complete Zine Collection ile bir araya getirilmiş.

Aralarında köklü proto-punk grubu Death, New Yorklu fotoğrafçı Alvin Baltrop, Detroitli garaj rock efsanesi Mick Collins, Brooklyn drag sahnesine ilham olan non-binary performans sanatçısı Vaginal Creme Davis (kendisi aynı zamanda kapakta da yer almakta) ile Londralı gitarist Rachel Aggs (Sacred Paws, Shopping, Trash Kit) gibi isimler ve hikâyelerine fanzinin ve antolojinin sayfalarında rastlamak mümkün.

29 Kasım’a tarihlenen kitabın ilk 17 sayfasına buradan göz atabilirsiniz.