Sia’nın ilk uzun metraj yönetmenlik tecrübesi “Music” ve eşlikçilerinden “Together”a dair bilmeniz gerekenler

2000’lerin pop âlemine renkli ve kalıcı izler bırakan Sia, kariyer hedeflerine ulaşmanın haklı gururuyla yolculuğunu sağlam ve bilinçli adımlarla sürdürüyor. Avustralyalı sanatçının dört yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi Music için nefesler tutulmuş durumda. Biz de filmin müziklerinden klibiyle dinlemeye açılan “Together”ın ışığında, 15 maddede Music’e dair bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

*Sia, müzikal film projesi Music’i ilk kez 2015 Venedik Film Festivali’nde duyurmuştu.

*Kliplerindeki üstün performanslarıyla ünlenen ve birçok turnesinde ona eşlik eden dansçı, oyuncu ve model Maddie Ziegler’ın filmde rol alacağı ilk kesinleşen ayrıntılardan biriydi.

*Yıldızı Almost Famous ile parlayan Kate Hudson ile Tony ve Grammy ödüllü oyuncu / müzisyen Leslie Odom Jr. da kadroya peşi sıra dahil oldu.

*Sia, filmin oyuncu kadrosunu Twitter üzerinden kurduğunu açıkladı.

*Kate Hudson, Music filmindeki rolü için saçını kazıdı.

*Senaryonun yazımında Sia’ya çocuk kitapları yazarı ve illüstratör Dallas Clayton eşlik etti.

*Ancak Music’in senaryosuna esas ilham veren, Sia’nın 2007’de yazdığı tek sayfalık bir hikâyeydi. Hatta Sia’nın hikâyeyi seneler önce ilk yazdığında aklındaki oyuncular Jake ve Maggie Gyllenhall’du.

*Music’te Sia’nın favori temalarına dokunan, şöyle bir hikâye izleyeceğiz: Bağımlılıklarından yeni kurtulan Zu, hayata yeniden adım atmaktadır. Bu esnada yarı-kardeşi olan, otizmli genç Music’in bakımını bundan böyle kendisinin üstlenmesi gerekeceğini öğrenir…

*Film başta bir müzikal olarak yazılmadı. İki kardeşin ilişkisine odaklanan hikâyeye ilk yakıştırılan (ve duyurulan) isim de Sister idi. Sonradan Yapımın ismini Ziegler’ın canlandırdığı karakter olan Music’ten almasında ve bir müzikale dönüşmesinde karar kılındı.

*Sia, film için tam 10 şarkı yazdı. Bu 10 şarkı ilerleyen günlerde yeni Sia albümü olarak karşımıza çıkacak. “Together”, bu şarkılardan ilk paylaşılan oldu.

*Sia, “Together”ı filmi tamamladıktan sonra yazdı. Müzisyen Jack Antonoff’un da yazar kredilerinde yer aldığı şarkının yüksek tonuna ilham veren, Sia’nın filmin sonu için sıcacık ve enerjileri yükselten bir müzik arayışında olmasıydı. Yani “Together” ile Music’in finalinde karşılaşacağız.

*“Together”ın klibinde filmin üç yıldız oyuncusunu bir arada görüyoruz. Gökkuşağının renklerinde ve bulutların üstünde gezinerek pozitif hisler yayan klipte onlara dans eden çocuklar da eşlik ediyor.

*Sia, videolarında daha önce yönetmen Daniel Askill ile ortak çalışmalar yürütmüştü. Ancak Music, onun solo yönetmenlik tecrübesi olarak kayıtlara geçiyor.  

*Öngörüldüğünden bile daha zor olduğunu itiraf ettiği bu tecrübenin neticesinde yönetmenliğin bir hayli hoşuna gittiğini de söylüyor.

*IMAX olarak yayımlanacak Music filminin izleyiciyle buluşma tarihi 10 Eylül 2020. Sia, Twitter üzerinden hayranlarına Music filminin müziklerinin yanı sıra bir yeni albüm daha tamamlandığını duyurdu. Ancak onu paylaşmak için filmin çıkışından sonraki dönemi bekleyecek.

View this post on Instagram

❤️ @IMAX

A post shared by SIA (@siamusic) on