Sid Haig (1939-2019)

1960’lardan bu yana sayısız korku ve aksiyon filminde kült karakterleri canlandırmış aktör Sid Haig, 80 yaşında hayatını kaybetti.


“Eğer yapmak istediğiniz şeye tutkuyla bağlı değilseniz, o işte iyi olmanız mümkün değil.”

Çocukluk yıllarında dans eğitimi alan ve ilk oyunculuk işini yedi yaşında aldığını söyleyen Haig, oyunculuk kariyerinin yanı sıra müzisyen, yapımcı ve yönetmen olarak da çeşitli projelerde yer aldı. Düşük bütçeli ve izleyiciyi rahatsız etmek amacı güden “Exploitation film” akımının da ikonik yüzlerinden biri halini alan Sid Haig’ın kariyerinin ilk yıllarında rol aldığı yapımlar arasında 1960’larda yayınlanan Batman, Gunsmoke, Mission: Impossible gibi diziler var. Birçokları için Sid Haig denince akla gelen ilk karakterse katil bir paylaço olan Captain Spaulding. İlk olarak 2003’te Rob Zombie filmi House of 1000 Corpses’ta bu karakteri canlandıran Haig, The Devil’s Reject’s ve bu sene vizyona giren devam filmi Three From Hell’de Captain Spaulding’e hayat verdi.

Quentin Tarantino’nun Jackie Brown ve Kill Bill: Volume Two filmlerinde de kamera karşısına geçen Haig’ın ölüm haberini eşi Suzie’nin Instagram paylaşımından öğrendik:
“Işığım, kalbim, gerçek aşkım ve kralım, ruhumun diğer yanı Sidney, 21 Eylül 2019 günü bu âlemden ötekine göçtü.