Şilili rapçi Ana Tijoux’dan yeni isyan single’ı: “Antifa Dance”

Geçtiğimiz ekim ayında Şili’de metro zammına tepki olarak başlayan eylemler, polis şiddetine ve baskılara rağmen devam etmiş, hükümetin yoksulluğu ve eşitsizliği derinleştiren politikalarına karşı kitleselleşmişti. Şilili şarkıcı ve söz yazarı Ana Tijoux, Breaking Bad dizisinde duyulduktan sonra hit olan “1977” şarkısının yanında anti-kapitalist, anti-faşist ve feminist bir rapçi olarak ortaya çıkardığı albüm ve şarkılarıyla adından söz ettirmiş, Şili direnişi sırasında da bir isyan biçimi olarak müziğini sürdürmüştü.

Latin Grammy ödüllü rapçi, yıl sonunda yayınlanması beklenen beşinci stüdyo albümü Antifa Dance öncesi, albüme ismini veren teklisini klibiyle birlikte yayınladı. Antifa Dance için, “Birkaç yıl önce faşizm kelimesini yeniden tartışmak düşünülemezdi. Otoriteryanizm, dayatma, ayrımcılık ve ötekinin amansız nefreti karşısına, ‘sanat’ kelimesiyle, tam güçle geri dönüyoruz. Bu sanat müzikle, renklerle, bir tepki olarak dans eden sanatla, güzel bir isyanın örgütlü bir hareketi” açıklamasını yapan Tijoux, “Bu yüzden dans edilebilir bir albüm yapmaya karar verdik. Acıdan en saf sevgi ve direniş eyleminin doğduğuna inanıyoruz” diyor.

“Irak, Haiti, Şili savaşıyor, bütün dünyayı özgürleştirmek için. Eğer birine dokunurlarsa, kasabaya dokunurlar” sözlerini taşıyan şarkının direniş ruhunu ve dansını yansıtan klibi ise, Daniela López Lugo tarafından çekildi. 

Yazı: Mine Metin