Sinematek/Sinema Evi 2023’e hazır

Hazırlayan: Ulaş Dağ

Son olarak, 1930’lar Fransa sinemasına damga vuran Şiirsel Gerçekçilik akımına odaklanan bir seçkiyle karşımıza çıkan Sinematek/Sinema Evi, 2023’ün ilk üç ayını yine heyecan verici bir programla açmaya hazırlanıyor. Ocak, şubat ve mart aylarında -eşlikçi etkinliklerle birlikte- Sinematek/Sinema Evi’nde gösterimleri yapılacak seçkiler şu şekilde: “Genç Alman Sineması”, “80’ler Türkiye Sinemasında Kadın”, “Sessiz Perşembe: Sinemanın Aykırı Kahramanları”, “Canlandırmanın Dünü Bugünü” ve “FilmKoop ile Bağımsız Türkiye Sineması”.

Ayrıntılı bilgiye Sinematek/Sinema Evi’nin web sitesi ve sosyal medya hesaplarından erişebileceğinizi ekleyelim. Gösterimlerin biletleri, yalnızca Mobilet üzerinden temin edilebiliyor.

Genç Alman Sineması: Kluge, Fassbinder, Herzog, Wenders…

1962’de bir grup genç sinemacının yayımladığı Oberhausen Manifestosu ile başlayan ve “Babamızın Sineması Öldü!” sloganıyla tarihe geçen Genç Alman Sineması seçkisi, Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle, sinema yazarı Engin Ertan’ın danışmanlığında hazırlandı. Volker Schlöndorff, Wim Wenders, Werner Herzog ve Rainer Werner Fassbinder başta olmak üzere akımın önde gelen yönetmenlerinden filmlerle; Genç Alman Sineması’nı keşfetmeye, hatırlamaya, tartışmaya ve daha iyi anlamaya yönelik bir panorama sunulacak. 15 uzun metrajın yanı sıra Oberhausen Manifestosu’nun imzacısı olan sinemacıların çektiği kısa filmleri de izlemek mümkün.

Aaahh Belinda!..
80’ler Türkiye Sinemasında Kadın

Kadınların bir erkeğin hikâyesinde yan karakter olmanın ötesine geçerek kendi hikâyesinin öznesi hâline geldiği, çok boyutlu resmedilmeye başlandığı, özgürleştiği, erdemleri ve zaaflarıyla nefes alıp verdiği 1980’ler Türkiye sinemasından bir seçki de 2023’te Sinematek/Sinema Evi’nde olacak. Türkiye sinemasının “kadın filmleri yönetmeni” Atıf Yılmaz, üç filmiyle es geçilmemiş elbette: Aaahh Belinda!.., Bir Yudum Sevgi ve Asiye Nasıl Kurtulur. Ayrıca Füruzan ile Gülsün Karamustafa’nın Benim Sinemalarım, Halit Refiğ’in Teyzem, Ömer Kavur’un Kırık Bir Aşk Hikâyesi ve Yavuz Turgul’un Fahriye Abla filmleri de yıllar sonra yeniden perdede izlenebilecek.

The Cook
Sessiz Perşembe: Sinemanın Aykırı Kahramanları 

Sinematek/Sinema Evi’nin ekim ayında, canlı müzik eşliğinde başlattığı Sessiz Perşembe gösterimleri tüm hızıyla devam ediyor. Hollanda Eye Filmmuseum’ın sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında hazırlanan yeni programda, hayallerinin peşinden giden, güçlü, bağımsız kadın karakterleri merkezine alan Filibus ve Phil for Short / Kısaca Phil’in yanı sıra erken dönem sinemanın en önemli komedi figürlerinden Buster Keaton’ın The Cook / Aşçı, Neighbors / Komşular ve Sherlock Jr. filmleri canlı müzik eşliğinde izlenebilecek. Müzik programı Okan Kaya danışmanlığında hazırlanan Sessiz Perşembe gösterimlerinde, modern müzik sahnesinden yetenekli müzisyenler doğaçlama performanslarla filmlere eşlikçi.

Canlandırmanın Dünü Bugünü

“Canlandırma sineması, sinema sanatının ve endüstrisinin önemli bir bileşeni ancak özellikle sanatsal ve entelektüel kaygılarla üretilen bağımsız canlandırma sineması alanındaki üretim yeterince bilinir ve görünür değil. Oysa ülkemizde bu alanda yabana atılmaz bir birikim var.” diyen Sinematek/Sinema Evi; Türkiye’den ve dünyadan etkileyici örnekleri bir araya getiren üç kısa film seçkisi aracılığıyla, bağımsız canlandırma sinemasının tarihine bakış sunuyor. Seçki; Canlandıranlar Yetenek Kampı ve Canlandıranlar Film Festivali’ni hayata geçirerek yıllardır bu birikimin değerlendirilmesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynayan Canlandıranlar Derneği’nin katkılarıyla hazırlandı.

FilmKoop ile Bağımsız Türkiye Sineması

Pazar günleri 14.00 seansında ekip katılımları ile gerçekleşen Bağımsız Türkiye Sineması gösterimleri de hız kesmeden devam edenlerden… Türkiye sineması için alternatif bir gösterim mecrası ve bir tartışma platformu oluşturmak amacıyla kurulan FilmKoop işbirliğiyle düzenlenen buluşmaların programını Sinematek’in web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.