Sinematek/Sinema Evi’nde Sessiz Perşembe başlıyor 

Sinematek/Sinema Evi, 27 Ekim’de başlayacak ve erken sinemaya adanmış yeni programı Sessiz Perşembe gösterimleriyle Dünya Görsel İşitsel Miras Günü’nü kutluyor.  

Sessiz Perşembe, bu sezondan itibaren Sinematek/Sinema Evi programlarının düzenli bir parçası olacak, Amsterdam merkezli Eye Filmmuseum’un sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında, Filmoteca de Catalunya ve Lobster Films’in katkılarıyla hazırlanan ilk program Erken Dönem Sinemanın Sihirbazları: Segundo de Chomón ve Georges Méliès, iki sinemacının filmlerinden oluşan iki kısa film seçkisi olarak canlı müzik eşliğinde izlenebilecek.

Tophane Noise Band eşliğinde izlenebilecek Georges Méliès seçkisinin tarihleri 27 Ekim ve 24 Kasım 2022, Gökhan Ulusoy Trio Feat. Jeff Savaryego, Okan Kaya eşliğinde izlenebilecek Segundo de Chomón seçkisinin tarihleri ise 10 Kasım ve 15 Aralık 2022.

Gösterim ve takvim detaylarına Sinematek/Sinema Evi‘nden ulaşabilirsiniz.

Tophane Noise Band

Tophane Noise Band, özünde Tophane’nin ve şehirlerin atıklarından beslenir. Gerek bulduğu gerek yılmadan depoladığı malzemeler, temel besin ve ilham kaynağıdır. Gürültüyle sessizlik arasına gerilmiş bir ipin üzerinde yürümek en sevdiği şeylerdendir: Düşecek olursa bile moralini bozmaz; düşüşün sesini dinler ve taklit eder. Ses çıkarmak için tasarlanmış onlarca objeyle yüklü bir kamyonun, korna çalarak bir müzik okulunun önünden son sürat geçmesi gürültü sayılır mı? Sonuçta sessizliğe kıyasla her şey gürültüdür.

Ses çıkaranlar: Selim Cizdan, Serkan Aka, Berke Can Özcan, Ufuk Fakıoğlu, Mihran Tomasyan

Gökhan Ulusoy Trio Feat. Jeff Savaryego, Okan Kaya

Gökhan Ulusoy // Gitar

2001’de İstanbul’da doğan Gökhan Ulusoy, 10 yaşında gitarla tanıştıktan sonra müzik öğrenmeye başladı. Lise döneminde güzel sanatlar lisesinde klasik müzik ve klasik gitar eğitimleri aldı. İlerleyen zamanlarda caz müziğe ilgi duyup İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Caz Gitar bölümüne girdi. Kendi bestelerinden oluşan bir albüm hazırlığıyla birlikte farklı tarzlarda başka sanatçılara stüdyo ve sahnede eşlik ediyor.

Jeff Savaryego // Davul

2001, İstanbul doğumlu olan Jeff Savaryego, müziğe 13 yaşında davulla başladı. 2019’da lisans eğitimi için burslu olarak gittiği Humber College (Kanada), Bachelor of Music bölümünde Mark Kelso ve Larnell Lewis ile çalıştı. 2021’de Gökhan Ulusoy Trio ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanarak İstanbul Caz Festivali’nde ve kompozisyonu “Outcry” ile Genç Caz ’21 albümünde yer aldı. 2022’de Gökhan Ulusoy ve Okan Kaya ile birlikte oluşturdukları projeleri, Cenk Erdoğan’ın prodüktörlüğünde bir albüm kaydetti.

Okan Kaya // Synth & Bass

Sırasıyla TRT Halk Dansları Topluluğu ve TC Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Gençlik Korosu’nda görev aldıktan sonra, 2006’da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nden mezun oldu. Gevende ve Büyük Ev Ablukada isimli gruplarıyla Türkiye ve dünyada sayısız konser ve festivallerde yer aldı. Uzun yıllar Cenk Erdoğan Trio ve Bilal Karaman Trio ile emprovize ve caz sahnelerinde bulundu. Sahnenin yanı sıra profesyonel olarak sinema, tiyatro ve dizi müzikleri yapıyor.