Pasolini, Almanya sineması ve dahası yeni Sinematek/Sinema Evi programında

2018’den bu yana Kadıköy Belediyesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Sinematek/Sinema Evi geçtiğimiz sene kendine ait binasına kavuşmuş; o günden bu yana kütüphane, arşiv ve program çalışmalarını sürdürmeye başlamıştı. Nisan ayında 41. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin gösterim durakları arasında yer alan oluşum, göz dolduran yeni programını duyurarak mayısa giriş yaptı.

Advertisement

5-8 Mayıs’ta 17. İşçi Filmleri Festivali’ni ağırlamasının ardından, 10 Mayıs-3 Temmuz arasında izlenebilecek yeni programında Pasolini Toplu Gösterimi’ne yer veriyor Sinematek/Sinema Evi. “Hayatı boyunca uyumsuz bir solcu, kışkırtıcı bir kilise eleştirmeni, açık bir eşcinsel, burjuva değerlerinin öfkeli bir düşmanı, hiçbir çevreye yaranma kaygısı gütmeyen ve lafını esirgemeyen bir entelektüel olarak yaşayan bu cesur yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdede seyirciyle buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz.” diyorlar. Pier Paolo Pasolini’ye ait 14 filmin yanı sıra Abel Ferrara’nın 2014 tarihli biyografik filmi Pasolini de programda.

Gösterimlerin yanı sıra yönetmeni daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller de seyirciyle buluşacak. Yönetmenin Kapadokya’da çektiği filmi Medea’nın set fotoğraflarından oluşan “Pasolini’nin Kapadokya’sı: Bir Yönetmenin Vizyonu ve Yansımaları” sergisi ise 20 Mayıs – 12 Ağustos’ta ziyaret edilebilecek.

Öte yandan KINO 2022 kapsamında Almanya sinemasının son bir yıl içinde öne çıkan ödüllü filmleri önümüze getirilecek. Açılış 10 Mayıs’ta Nahschuss / Son İnfaz ile yapılacak ve Doğu Almanya’da gerçekleşen son idam cezasının hikâyesini konu alan filmin gösterimine yönetmeni Franziska Stünkel de katılacak. 15 Mayıs’a dek sürecek programda yer alan diğer filmler şu şekilde: Ivie wie Ivie / Kıymetli Ivie, Everything Will Change / Her Şey Değişecek, Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush / Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı, Nö / Hayır, Die Wannseekonferenz / Wannsee Konferansı, Lieber Thomas / Sevgili Thomas ve Hinter den Schlagzeilen / Manşetlerin Arkası.

3-5 Haziran’da düzenlenecek Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları ise alanında uzman sinema profesyonelleri ile sektöre adım atmak isteyenleri buluşturacak. Sinema Adası’nın organizatörlüğünde hazırlanan etkinlik, film yapımında fikrin ortaya çıkışından filmin son hâlini alışına dek gelişen tüm süreçleri kapsamayı hedefliyor. 

Ayrıca Sinematek/Sinema Evi’nin Türkiye sineması için alternatif bir gösterim mecrası ve bir tartışma platformu oluşturma hedefi doğrultusunda FilmKoop iş birliği ile gerçekleştirdiği Bağımsız Türkiye Sineması gösterimleri de devam ediyor. Her pazar saat 18.30’da Onat Kutlar Sinema Salonu’nda yapılan ve bir hafta önceden duyurulan etkinlikleri, Sinematek/Sinema Evi’nin web sitesinden ve sosyal medya kanallarından takip edebilirsiniz.