Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl hem çevrimiçi hem yüz yüze

2006’dan bu yana dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİ+’ların ve gençlerin mücadelesine odaklanan filmleri kitlelerle buluşturan; sinema salonları tekeline karşı alternatif ücretsiz gösterimler yapmaya ve yeterince gösterim şansı bulamamış filmleri seçkisinde yer vermeye özen gösteren Uluslararası İşçi Filmleri Festivali geri dönüyor.


1-8 Mayıs’ta düzenlenecek 17. edisyonda, dünyanın dört bir yanından gelen toplam 594 başvuru arasından seçilmiş 69 film bir kez daha sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz şekilde izlenebilecek. 20 ülkeden yapımların yer aldığı programda Almanya ve ABD ortak yapımı Lesson Plan: The Story of the Third Wave / Ders Planı: Üçüncü Dalganın Öyküsü, Arjantin’den Amasando Futuro / Geleceği Yoğurmak, Japonya’dan What Made Her Do It? / Bunu Ona Yaptıran Neydi?, Kamboçya’dan Boramey: Ghosts in the Factory / Boramey: Fabrikadaki Hayaletler ve yönetmen katılımlı gösterimiyle, İtalya’dan L’Urlo / Çığlık gibi örnekler var. Program, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali‘nin web sitesinden incelenebilir.

Pandemi nedeniyle son iki yıldır yalnızca çevrimiçi etkinliklerle ilerleyen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl hem çevrimiçi hem de yüz yüze düzenleniyor. İlk etabı İstanbul ve Ankara’da başlayacak festivalin açılış gecesi 2 Mayıs saat 19.30’da Moda Sahnesi’nde. Etkinlik aynı zamanda festivalin YouTube kanalından canlı olarak yayımlanacak. Oyuncu Nur Sürer’e teşekkür ve onur plaketinin verileceği gecede her yıl olduğu gibi bir set emekçisi de sahneye davet edilecek. Açılış filmi ise Fikret Reyhan’dan Çatlak.

İstanbul’daki yüz yüze gösterimler 5-8 Mayıs’ta Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi ve 6-8 Mayıs’ta Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak. Bu yılki programda film gösterimleri ve söyleşilerin yanı sıra bir de çalıştay yer alıyor. Filmkoop – Uluslararası İşçi Filmleri Festivali iş birliği ile düzenlenen Sinema Toplulukları Çalıştayı, 7 Mayıs saat 14.00’den itibaren Kadıköy Sinematek / Sinema Evi’nde.

İstanbul ve Ankara etaplarının ardından 17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, sene boyunca Türkiye’nin birçok ilini gezecek.