Sinematek/Sinema Evi ile bir kez daha Yıldızlar Altında Sinema

2018’den bu yana Kadıköy Belediyesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Sinematek/Sinema Evi, sinematek ruhunu yazlık sinema keyfiyle birleştiriyor ve pek sevdiğimiz Yıldızlar Altında Sinema gösterimleri için harika bir programı önümüze getiriyor. Bir kez daha Kalamış Atatürk Parkı’nda konumlanacak Yıldızlar Altında Sinema kapsamında, 3 Temmuz-30 Ağustos boyunca 17 filmin açıkhava gösterimleri düzenlenecek.

Program, Charlie Chaplin’in sessiz klasiklerinden The Circus / Sirk (1928) ile başlayacak, Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası, film müziklerini performe ederek gösterime eşlik edecek. Gerek Marilyn Monroe’nun akıllara kazınan performansıyla gerek ince mizahıyla yıllara meydan okuyan Billy Wilder komedisi Some Like It Hot / Bazıları Sıcak Sever (1959), Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in âşık olurken Roma’yı altüst ettiği Roman Holiday / Roma Tatili (1953), renkli dünyası on yıllardır her yaştan çocuğu büyülemeye devam eden müzikal The Wizard of Oz / Oz Büyücüsü (1939), sinemada ses teknolojisine geçişi anlatırken adını müzikal tarihinin en başına yazdırmış olan Singin’ in the Rain (1952), Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından Vertigo (1958) ve Federico Fellini harikası Le notti di Cabiria / Cabiria’nın Geceleri (1957), bu yaz Kalamış Parkı’nda izlenecek diğer klasiklerden bazıları.

Sinematek/Sinema Evi’nin hazırladığı seçkide iki Steven Spielberg filmi birden yer alıyor: 1961 yapımı klasik müzikal West Side Story / Batı Yakası’nın Hikâyesi’nin geçen yıl vizyona giren yeniden çevrimi ve 1980’leri tanımlayan sinema yapıtlarından E.T. (1982)… Dahası, John Belushi ve Dan Aykroyd’lu The Blues Brothers / Cazcı Kardeşler (1980) ve Stephen Frears’ın en sevilen filmlerinden High Fidelity hiç şüphesiz hem müzik hem de sinemaseverleri heyecanlandıracak yapımlar arasında. Ayrıca, Almodóvar’ın son filmi Madres paralelas / Paralel Anneler (2021) de Kalamış Atatürk Parkı’nda izlenebilecek.

Hayao Miyazaki’nin başyapıtlarından Sen to Chihiro no kamikakushi / Ruhların Kaçışı (2021) Japon Büyükelçiliği, Katalonyalı şeftali yetiştiricilerinin toprağından olma tehdidiyle karşı karşıya kalışını anlatan ve bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’ya uzanan Carla Simón filmi Alcarràs (2022) MUBI, bir Wong Kar-Wai klasiği olan Chung Hing sam lam / Chungking Ekspresi (1994) ise Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Ofisi Brüksel iş birliğiyle seçkide yer alıyor.

Yıldızlar Altında Sinema’da Türkiye’den iki yapım da var: Ertem Eğilmez’in, ayrılmaz bir parçası olduğu Yeşilçam’ı tiye alan son filmi Arabesk (1989) ve Nesli Çölgeçen’den, hikâyesi gerçek bir olaya dayanan Selamsız Bandosu (1987).

Yıldızlar Altında Sinema’ya dair güncel bilgi ve ayrıntılar için Sinematek/Sinema Evi sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.