Sınırsızlık: Ricardo Dias Gomes

Bant Mag. No:44’te yer alan keşiflerimizden biri de ilk solo albümü -11 ile geçtiğimiz aylarda karşımıza çıkan Brezilyalı müzisyen Ricardo Dias Gomes.

Yazı: Cem Kayıran, İllüstrasyon: Naz Tansel

Brezilyalı müzisyen Ricardo Dias Gomes, bugüne dek çeşitli gruplarda bas gitarist olarak yer almıştı. Solo kariyerinin ilk albümünü geçtiğimiz aylarda yayınlayan Gomes, dinleyicisini olduğu yerden soyutlamayı başarabilen, yüksek dozda duygu yoğunluğu barındıran şarkılarında kendini her türlü kısıtlamadan uzak tutuyor. Bunu kimi şarkılardaki beklenmedik değişikliklerden, kimi zamanda aynı melodinin sayısız tekrarıyla hissedebiliyorsunuz.

-11 isimli albümün açılış şarkısı “Reviver e Renovar”, akılda kalıcı ve eşlik edilesi bir vokal melodisiyle başlıyor. Üç dakika boyunca devam eden melodinin aralarında Gomes’in nefes alış verişlerini duyarken bir yandan da geri planda ağır ağır inşa edilen sonik bir dünya kendini belli ediyor. Aslında albümün genelindeki tınıyı en eksiksiz yansıtan anlarsa, parçanın son yarım dakikasına denk geliyor. Hem insan sesinin yalınlığı hem de elektroniklerin getirdiği endüstriyellik kendini aynı seviyede belli ediyor. Albüm akışı itibariyle de, gerçekten büyük bir titizlikle dizilmiş şarkılardan oluştuğunu dinleyicisine rahatlıkla hissettiriyor. -11 , çok geniş bir ses skalası kullanılarak oluşturulmuş olmasına rağmen eşine az rastladığımız türden bir müzik karakteri sunuyor. Ricardo Dias Gomes, yılın sonlarına geldiğimiz günlerde, benim için 2015’in en önemli keşiflerinden biri oldu.

Bant Mag. No:44’te yer alan 4 keşif yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...