Sir David Attenborough ile doğanın gücünü keşfedin: “A Perfect Planet”

BBC’nin “Life” ve “Planet” başlığı altında beğeniye sunduğu sayısız belgesel serisinin yaratıcısı, yazarı ve sunucusu olan doğa tarihçisi Sir David Attenborough; yarım asırdan fazla süredir devam ettirdiği yayıncılık kariyeriyle Britanya’nın sembol isimlerinden biri. Ekolojik denge, iklim değişikliği, küresel ısınma gibi konularda yaptığı çalışmalarla da bilinen usta televizyoncu, çekimleri 31 ülkede dört yılda tamamlanan iddialı bir projeyle karşımızda.

A Perfect Planet isimli seri; gezegendeki yaşamı destekleyen, yönlendiren ve mümkün kılan büyük doğa güçlerini keşfe çıkıyor. Hint Musonu’nun ıslattığı topraklardan ateşli Hawaii yanardağlarının yamaçlarına, Bahamalar’ın gelgit adalarından Ellesmere Adası’nın donmuş atıklarına kadar hayranlık uyandıran manzaralar var karşımızda. Türkiye’deki izleyicilerle önümüzdeki sene, BBC Earth kanalı aracılığıyla buluşacak yapımdan ilk fragman hemen aşağıda.

Özenle hazırlanmış orijinal besteler

“Planet” serisinin önemli bir unsuru olan müzikler, bu kez İngiliz besteci Ilan Eshkeri’ye (Layer Cake, The Count of Monte Cristo, Stardust) emanet edilmiş. Attenborough ile daha önce de çalışmış olan Eshkeri, BBC belgeselleri için üretim yapmış olan Hans Zimmer ve Steven Price gibi önemli bestecilerin saflarına katıldı böylece. Kendisinin çalışmaları arasında Annie Lennox, David Gilmour, Sinead O’Connor ve KT Tunstall ile iş birlikler de var.

Karantina döneminde bir orkestrayı kaydetmenin oldukça zorlu bir süreç olduğunu söyleyen besteci, ortaya çıkan sonucun değişime önayak olmasını umuyor: “Parçası olduğumuz olağanüstü dünyayı kutlayan dizi, yaşamı destekleyen sistemlerin hassas dengesini ve gelecekteki istikrarını sağlamak için ne yapmamız gerektiğini de gösteriyor. Bu benim için çok önemli, ilgilenmemiz gereken bir sorumluluğumuz olduğuna inandığım bir mesaj. Sadece gelecek nesli eğitmekle kalmayıp, aynı zamanda onlara ilham verecek şekilde…”

Britanya’nın “milli hazinesi”: Sir David Attenborough

İkonikleşmiş ses tonu ve sürükleyici anlatım tarzıyla birçok farklı nesile doğa, hayvanlar âlemi ve iklim değişikliğini tanıtan 94 yaşındaki Sir David Attenborough; 1952’de Cambridge Üniversitesi Doğal Bilimler Fakültesi’nden mezun olup BBC’de görev almaya başladı. Programlama müdürü olarak kanalın üst düzey yöneticileri arasında yer alsa da, kariyerinin asıl dönüm noktası 1979’de hazırladığı Life on Earth oldu. Büyük başarı elde eden bu seri, hayvan ve bitki yaşamının kapsamlı bir incelemesini oluşturan birçok BBC belgeselinin de çıkış noktasıydı.

Meraklısına, işte David Attenborough hakkında ilgi çekebilecek kimi detaylar:

* 1985 senesinde “Sir” ünvanına layık görüldü, 2005’te Kraliçe II . Elizabeth tarafından Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. Yapılan birçok anket ve listede, yaşayan en önemli Britanyalılar arasında yer alır.

* BBC’de yöneticilik yaptığı dönemde renkli televizyonun ülkeye girişine ve Monty Python’s Flying Circus’un hayata geçmesine önayak oldu.

* Siyah beyaz, renkli, HD, 3D ve 4K programlarla BAFTA kazanabilmiş tek kişi.

* Habitatta yaşayan, nesli tükenmekte olan hayvanları korumak adına -başta yağmur ormanları olmak üzere- farklı kıtalardan araziler satın alan World Land Trust isimli oluşumun kurucusudur. Ayrıca doğayla alakalı birçok hayır kurumunun hamisi veya destekçisi.

* Sadece The Life of Birds serisi için 256 binden fazla mil kat eden Attenborough’nun tarihte en çok seyahat eden kişilerden biri olduğuna inanılmakta.

* Kendisi aynı zamanda Gandhi, Chaplin, Cry Freedom gibi ödüllü biyografilerin yönetmen koltuğuna oturmuş; önemli bir oyunculuk kariyerine de sahip (Jurassic Park, The Great Escape, Elizabeth) Richard Attenborough’un küçük kardeşi.

Yazı: Merdan Çaba Geçer