Sıradaki Stephen King uyarlaması Lynne Ramsay’den

İskoç sinemacı Lynne Ramsay, geçtiğimiz nisan ayında verdiği bir röportajda, bir korku hikâyesinin yanı sıra Margaret Atwood’un bir kısa hikâyesini sinemaya uyarlamak üzerine çalıştığını dile getirmişti. Atwood’un hangi kısası üzerine çalıştığını henüz bilmesek de diğer projenin detayları ortaya çıktı.

Doğa içinde gergin bir serüven

Stephen King’in 1999 tarihli kült romanı The Girl Who Loved Tom Gordon’ı beyazperdeye uyarlayacak olan Ramsay, senaryoyu da Netflix yapımı I am Not Okay With This’in yaratıcılarından Christy Hall ile hazırlamış. King bu hikâyesinde 9 yaşındaki Trishna McFarland’ın yolculuğunu anlatıyordu. Yeni boşanan annesi ve erkek kardeşi ile Batı Virginia’da yer alan Appalachian Trail rotasında yürüyüşe çıkan Trishna’nın doğanın içinde kaybolması üzerine, King’in maharetli kaleminden çıkma gergin mi gergin bir serüvene şahit oluyorduk. 

Dünyayla bağlantısını radyo aracılığıyla korumaya çalışan Trishna, ara ara beyzbol yayınlarını dinliyor ve çok sevdiği Boston Red Sox oyuncusu Tom Gordon’ın bir şekilde onları içine düştükleri bu felaketten kurtaracağına inanıyordu. Ramsay romanı, “doğanın gözünden antik bir korku hikâyesi” olarak tanımlıyor. 

Ramsay’nin uyarlama serüveni 2002 tarihli Morvern Callar ile başlamış ve özgün dili ile dikkatleri üzerine çekmişti. Ardından 2011’de Lionel Shriver’ın aynı isimli romanından uyarladığı We Need To About Kevin ile zorlu bir metni beyazperdeye aktararak BAFTA ve Altın Küre adaylıkları kazanmıştı. 2017 yılında ise Jonathan Ames’in romanı You Were Never Really Here uyarlamasıyla bu konuda ne kadar usta olduğunu kanıtlamış ve En İyi Senaryo Dalı’nda Cannes’da kazandığı ödülle kariyerini taçlandırmıştı. 

Ramsay’nin etkileyici diline ve ustalığına olan aşinalığımız, daha önceki King uyarlamalarından çok daha farklı bir yapımın kapıda olduğu yönünde beklentilerimizi de bir hayli arttırmış durumda. 

Kendisi de fotoğraf eğitimi almış olan Ramsay son olarak efsane fotoğrafçı Brigitte Lacombe üzerine, Lacombe ile yapılmış röportajları da içeren 30 dakikalık bir kısa film hazırlamıştı. 57. New York Film Festivali’nde prömiyerini yapan kısa hemen aşağıda. 

Yazı: Biçem Kaya


Yükleniyor...