Sleater-Kinney’nin yoğun hislerine Succession’ın Gerri’si tercüman

Yazı: Melis Tire

Kariyeri boyunca ideallerinden asla ödün vermemiş nadir gruplardan biri Sleater-Kinney. Hâliyle yeni albümlerini “bugüne dek yaptıkları en dürüst iş” olarak tanıtmaları, başlı başına sabırsızlanma sebebi. Carrie Brownstein ve Corin Tucker ikilisi, 19 Ocak’ta yayımlanacak Little Rope albümünden yeni bir şarkıyla aramızda.

“Dürüstlük”ten devam edecek olursak, yeni Sleater-Kinney teklisi de “içinden geldiği gibi söyle” diyor. “Say It Like You Mean It”, yaklaşan koleksiyondan dinlemeye açılan ikinci parça. Yıpratıcı bir ilişkinin sona erişini betimleyen parça, kalp atışlarına karışan davulları ve kirli gitar tonlarıyla bu kalp sıkışıklığını aynalıyor. Bizzat Carrie Brownstein tarafından çekilen “Say It like You Mean It” klibinde de tanıdık bir yüz var. Succession’ın Gerri’si olarak tanınan J. Smith-Cameron, bu hisli şarkının her hecesinin hakkını veren bir lip-sync performansıyla karşımızda! Siyah-beyaz klipte, şarkının iniş çıkışlarıyla eş zamanlı bir şekilde dağıtan ve dağılan karakterimiz, finalde gözlerini gözlerimizin içine kitliyor. Brownstein, klibi “Neyin münasip olduğuna dair algısını kaybetmiş bir kadının hikâyesi” olarak özetliyor.

Little Rope’a dair

Feminizme gönül vermiş üretimlerine çeşitli riot grrrl gruplarında çalarak başlayan kadronun Sleater-Kinney hâlini alması 1994’e denk geliyor. Yani önümüzdeki yıl, bu ilham verici maceranın 30. yılı olacak. Loma Vista etiketiyle yayımlanacak Little Rope da bu 30 yıla sığdırılmış 11. stüdyo albümü.

St. Vincent’tan Miles Kane’e, Debbie Harry’den Lana Del Rey’e uzanan bir kataloğa sahip Grammy ödüllü prodüktör John Congleton eşliğinde Portland’da kaydedilen Little Rope, bir anlamda yıldızların hizalanmasıyla hayat bulmuş. Zira Sleater-Kinney’nin uzun zamandır Congleton’la çalışma niyeti varmış fakat çakışan takvimler bir türlü buna izin vermiyormuş. Carrie Brownstein’ın annesi ve üvey babasının İtalya’daki bir trafik kazasında hayatlarını kaybetmelerinin ardından tamamlanan albüm, yasla bireysel ve toplumsal olarak nasıl başa çıktığımızı kurcalayan parçalardan oluşuyor. 

Little Rope şarkı listesi ve kapak görseli hemen aşağıda.

01- Hell
02- Needlessly Wild
03- Say It Like You Mean It
04- Hunt You Down
05- Small Finds
06- Don’t Feel Right
07- Six Mistakes
08- Crusader
09- Dress Yourself
10- Untidy Creature