Şokopop merceğinden 70’lerin erotik filmler furyası

Yaptığı kapsamlı araştırmalarla her biri bir belgesel niteliği taşıyan videolar hazırlayarak Türkiye’nin popüler kültür geçmişine ışık tutan Şokopopun kurucusu Ekim Acun, ilk kişisel sergisi için erotik sanatın şehvetini ipek eşarplar üzerine transfer eden Parisli sanat stüdyosu Pâme ile güçlerini birleştiriyor. Erotik Şok sergisi, 70’li yılların Yeşilçam’ındaki erotik filmler furyasına uzanıyor.

Ekim Acun’un arşivciliğe olan ilgisinin de fitilini ateşleyen bu dönem, koca bir on yıla damgasını vurmuş olmasına rağmen bugün gülerek ya da utanarak hatırlanıyor. Erotik Şok ise 1980’den bu yana kolektif bir sırra dönüşen seks filmleri furyasını yakın markaja alıyor. Sergi, beş kolaj ve bir video işinden oluşuyor.

Ne yazık ki Ekim Acun’un kolajlarının başından bir sansür hikâyesi de geçmiş. Pâme’ın daha önce de çalıştığı ipek fabrikası tarafından alınan ret yanıtı baskıların, fine art kâğıtlar üzerine alınmasıyla sonuçlanmış. Her şeye rağmen ipek baskılardan vazgeçilmemiş; kolajların mozaiklenmiş hâlleri kullanılmış olsa da… Sansürlü eşarplarda bu süreci anlatan kısa bir metin de yer alıyor.

Sergiye 14-26 Eylül’de her gün 11.00’den 19.00’a kadar Firuzağa Mahallesi, Yeni Çarşı Caddesi, Galata Residence 19/5 adresindeki Erotik Şok yazılı zile basıp birinci kata çıkarak ulaşmak mümkün. Ancak bir Yeşilçam mahsulü olan bu tuhaf evreni ziyaret etmek için [email protected] veya @cometopame Instagram hesabı üzerinden randevu almak gerektiğini hatırlatalım.