Sónar İstanbul’un 5. edisyonu yaklaşırken

Dünyaca ünlü elektronik müzik festivali Sónar’ın İstanbul ayağı, bu hafta sonu 5. kez düzenleniyor. 2-3 Ekim’de Zorlu PSM’ye yayılacak Sónar İstanbul’un programı Türkiye’de büyük hayran kitlesine sahip isimler ve zihin açıcı işitsel-görsel projelere ev sahipliği yapıyor.

Farklı coğrafyaların geleneksel müziklerini elektronik prodüksiyonlarıyla harmanlayan Acid Arab, Thrill Jockey kataloğunun gediklisi glitch / IDM ikilisi Mouse on Mars, yılın en çok konuşulan elektronik albümlerinden biri olan Reflection’ı Hyperdub etiketiyle yayımlayan Loraine James’in DJ seti, deneysel techno sahnesinin popüler isimlerinden Christian Löffler & Ensemble, Hollanda’nın geniş elektronik müzik sahnesinin son yıllardaki en dikkat çekici isimlerinden Weval ve Berlin-Zürih hattında mekik dokuyan İngiliz üçlü Kerala Dust, festivalin öne çıkanlarından birkaçı. Programın detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

“Got To Keep On”

Sónar+D programı da açıklandı

Festivalin teknoloji kanadında ise Digilogue’un desteği ve Lalin Akalan’ın küratörlüğüyle hazırlanan Sónar+D programı heyecan veriyor. The Chemical Brothers’ın müziklerini, Smith & Lyall’ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren “Got To Keep On” enstalasyonu, takvimde en merak ettiklerimiz arasında. Amsterdamlı görsel sanatçı Heleen Blanken’in taş, fosil ve mercan gibi organik eserlerin 3 boyutlu taramalarını içeren Habitat projesi, Fuse’un ışık, mekân, ses ve hareket arasındaki derin bağlantıyı araştıran LJÓS da Sónar+D’de yer alacak. Enstalasyonların yanı sıra paneller ve söyleşilerin de yer aldığı programa ilişkin detaylar ve etkinliklere kayıt olmak için buraya.