Sons of Kemet için kabuk değişikliği vakti

Shabaka Hutchings, Theon Cross, Tom Skinner ve Eddie Hick’in spiritüel caz kolektifi Sons of Kemet, 29 Mayıs Pazar akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde verdiği nefis konserin ardından yeni bir açıklamayla gündemimizde. Görünen o ki 2022 konserlerinin ardından Sons of Kemet serüveninde bir devir kapanacak.

Sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada bu yılın Sons of Kemet konserlerinin, grubun bugüne dek alışılan düzeninde sergilenecek son performanslar olacağı söyleniyor. 10 yılın ardından, belli bir süreliğine bu Sons of Kemet bölümünü kapattıklarından bahsediyorlar. Yani bir dağılma değil; bir kabuk değiştirme fazına giriyor Londralı grup. 

Mevzubahis böylesine çok yönlü ve farklı disiplinlerle içli dışlı olan müzisyenler olunca, müzikal arayışların tazelik ve geçerliliğini koruduğunu görmek hiç şaşırtıcı değil. Grubun lideri Shabaka Hutchings’in kariyerinin ilk solo albümünü geçtiğimiz hafta yayımladığını, Tom Skinner’ın The Smile ile yeni bir serüvene atıldığını da hesaba katınca; hâlihazırda verilecek bu moladan başka bir müzikal çehreyle dönmeye karar verdikleri anlaşılıyor. Bu da başlı başına heyecan verici bir gelişme.

Son albümü Black to the Future ile 2021: En iyi 100 yabancı albüm listemizde ilk 10’a giren Sons of Kemet’i, “bilip sevdiğimiz” güncel versiyonuyla bir kez daha canlı izleyebilmiş olanlarımız kendilerini şanslı sayabilirler. Bakalım geri dönüşleri nasıl olacak!