Sophia Loren’in sinemaya dönüş projesi “The Life Ahead”e ilk bakış

Sadece ülkesi İtalya’nın değil yedinci sanatın da ikonik isimlerinden biri olan; La Ciociara, Matrimonio all’italiana, Una giornata particolare gibi sayısız klasiğin başrolünde yer almış Sophia Loren, uzun bir aranın ardından sinema dünyasına dönüş yapıyor. Son olarak 2009 tarihli Rob Marshall müzikali Nine’da izleme şansı bulduğumuz 86 yaşındaki oyuncu, yönetmen oğlu Edoardo Ponti’nin yeni filmi The Life Ahead için bir kere daha kamera önüne geçti.

Kadrosunda ayrıca Ibrahima Gueye, Renato Carpentieri, Iosif Diego Pirvu, Massimiliano Rossi, Abril Zamora ve Babak Karimi gibi isimleri barındıran The Life Ahead; annesi seks işçisi olan, 12 yaşındaki göçmen bir çocuk ile İtalya’da bir bakımevi işleten Madame Rosa üzerinden kuruyor anlatısını. Holokost’tan kurtulan yaşlı bir Yahudi olan Madame Rosa; kısa süre önce kendisini soyan, Senegal asıllı Momo’yu yanına alır. Birbirlerinin koruyucusu olacak bu iki yalnız ruh, zamanla bir aile olma hissine de ortak olacaktır. Oscar ödüllü Loren’in uzun yıllar sonra, iddialı bir performansla karşımıza çıkacak olması, yaklaşan ödül sezonu boyunca kampanya yapılma ihtimallerini oldukça arttırıyor. 

13 Kasım’da Netflix aracılığıyla izleyeceğimiz The Life Ahead; Fransız yazar Romain Gary’nin Emile Ajar müstear adıyla yayımladığı (Türkçe’ye de Onca Yoksulluk Varken adıyla çevrilen) romanından uyarlandı. Roman, 1975’te Fransa’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Goncourt’ya layık görülmüş ve sadece 5 sene sonra yazarı Gary intihar ederek yaşamına son vermişti.

Yazı: Merdan Çaba Geçer