SOPHIE anısına, translarla dayanışma amaçlı müzayede

SOPHIE, 30 Ocak 2021 günü Atina’da dolunayı izlemek için yaptığı bir tırmanışın ardından ayağı kayarak hayatını kaybetmiş ve hayranlarını derin bir üzüntüye boğmuştu. Yenilikçi müzisyenin anısına, çokça anlamlı bir müzayede düzenleniyor. 

Arkadaşları ve birlikte çalıştığı müzisyenler, SOPHIE’nin “Köklü cömertliğini, sanatsal vizyonunu ve trans komünitesini desteklemedeki kararlılığını” onurlandırmak için kolları sıvadı. “God Is Trans” başlıklı müzayedede SOPHIE tarafından giyilmiş kıyafetler, arkadaşları tarafından çekilmiş fotoğraflar ya da çizilmiş illüstrasyonların baskıları ve yine SOPHIE’ye ait kimi koleksiyon ürünleri satılıyor. Elde edilecek gelirin tamamı, ABD’de translar için adil yaşam koşulları yaratmayı amaçlayan Trans Justice Funding Project’e bağışlanacak.

Alex Chaves. Sophie, 2019. Yağlı boya. 40×50

Bu hafta boyunca sürecek “God Is Trans” müzayedesine buradan ulaşabilirsiniz.

SOPHIE, tutkuyla bağlı olduğu elektronik müzik dünyasında kendi jenerasyonunun en yenilikçi ve cesur müzisyenlerinden biri olarak hatırlanacak. Aramızdan ayrılmasının ardından, Bant Mag. No:74’te kendisini anmak için Berkay Güney’in illüstrasyonlarıyla hazırladığımız “Çizgi hikâye: SOPHIE (1986 – 2021)” dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.