Sparks ve Leos Carax’ın “Annette”inden ilk sesler

Leos Carax, Holy Motors’un üzerinden geçen 9 yılın ardından gelişini iple çektiğimiz Annette’den ilk fragmanı geçtiğimiz haftalarda paylaşmıştı. Filme dair yapılan açıklamalardan bir rock operasıyla karşılaşacağımızı biliyorduk. Hatta repliklerin yüzde 95’inin şarkı sözleri olmasının yanı sıra müzikler ve hikâyenin Sparks grubundan geldiği detayı da kalp atışlarını hızlandırıyor. Sparks’ın Annette müziklerinden ilk tadımlık olan “So We May Start” ile bu heyecan verici ortaklığa dair biraz daha fikir sahibi olmak mümkün. Filmin başrol oyuncularından Adam Driver, Marion Cotillard ve Simon Helberg de Sparks’a eşlik ediyor.

“Öfkenin ve şarkıların tabuları olmayan bir hikâyesi. Senin için şarkı söyleyip öleceğiz, evet, minör tonlarda.” diyor Sparks yeni şarkısında. İkilinin pop dinamikleriyle karanlık tonları bir araya getiren biricik üslubunun Carax’ın objektifiyle buluştuğu görsel ve işitsel bu şölenine start veriyor. 

Leos Carax’ın Sparks tutkusu eskilere uzanıyor 

Annette’in yaratım süreci Sparks grubunun The Seduction of Ingmar Bergman isimli bir müzikal yazmasıyla başlamış. Müzikal için düşünülen kadronun bu prodüksiyonun turne yapmasını imkânsız hâle getirmesinin ardından Sparks ikilisinin yolu, Holy Motors’da grubun “How Are You Getting Home?” şarkısını kullanan Leos Carax’la tekrar kesişmiş ve filmin tohumları da böylece atılmış. Bu eşsiz güç birliği, Leos Carax tarafından bakıldığında çok daha eskilere uzanıyor.

Yönetmenin Sparks tutkusu, 14 yaşındayken Paris’in zamanla suç merkezine dönüşen, hakkında filmler, sayısız araştırmalar yapılan banliyösü La Défense’deki bir dükkânda, kapağından çok etkilendiği Propaganda albümünü dinlemesiyle başlıyor. Ardından Carax, grubu Paris’de, L’Olympia Bruno Coquatrix’de canlı izliyor. 

Fransız sinemacı için Propaganda ve devamında gelen Indiscreet albümleri hayatının önemli bir parçası. Grubun müziğini “hayaletlerden uzak çocukluk evim” sözleriyle tanımlıyor. “Onlar olmasaydı, sinemaya ilk adım attığımdan beri yapmayı hayal ettiğim şeyleri yapamazdım.” diyor.

Sparks & Adam Driver

Mael Kardeşler ise başlangıçta Annette’i bir Sparks albümü olarak planladıklarını anlatıyor. 3 baş karakterin hikâyesini bir opera performansı olarak sunmayı planladıklarını; hatta hikâyenin, bestelerin ve albümün tamamlanmış olduğunu söylüyorlar. Tam da bu noktada Carax ile Cannes Film Festivali’nde tanışmış ve projenin yeniden şekillendiği süreç başlamış. Annette kayıtlarını dinleyen Carax, gelecek projesi olarak bu albüm üzerine çalışmak istediğine karar vermiş. Sparks ikilisi, “Carax’ın bizim filmimizi yönetecek olması hayallerimizin de ötesinde” diyor.

Bir Leos Carax filminden bahsederken gözlerin Denis Lavant’ı aramaması imkânsız. Fakat Annette, 1999 tarihli Pola X ile birlikte Lavant’ın bir Carax uzun metrajında yer almadığı 2. yapım olarak karşımızda.

Ann karakteri için Marion Cotillard’da karar kılınana dek Rooney Mara, Michelle Williams ve Kristen Stewart gibi isimlerle iletişime geçilmiş. Cotillard ve Driver’ın başrollerinde olduğu yapımda Simon Helberg, Rila Fukushima, Natalie Mendoza, Kiko Mizuhara gibi isimler de var. Annette, 74. Cannes Film Festivali’nin açılış filmi. 20 Ağustos itibariyle de Amazon Prime üzerinden erişime açılacak.

Scott Pilgrim vs The World, Baby Driver ve Shaun of the Dead gibi filmleriyle tanıdığımız Edgar Wright’ın gelecek projesinin The Sparks Brothers isimli bir belgesel olduğunu da hatırlatalım. Filmin prömiyeri Sundance Film Festivali’nin dijital programında yapılacak.

Yazı: Biçem Kaya