SPOT: Anıl Can’dan Pinky Boys kitabı, Slipknot figürleri, Jordan Peele filmografisine alternatif posterler

Yazı: Şevval Öztemur

Bugünlerde önümüze çıkan üç ürün. Gözleri şenlendirmek için.

60’lar İstanbulu’unu kuire boyayan bir kitap

Kostüm tasarımcısı ve sanat yönetmeni Anıl Can, Esquire Türkiye dergisinde devam eden Moda Direktörlüğünün yanı sıra yapay zekâ teknolojisinden yararlanarak ürettiği kuir bakışlı retrofütüristik görüntülerle çeşitli sergilerde yer alıyor bir süredir. Sanatçının Pinky Boys başlıklı serisi, 60’lar İstanbul’uyla bağ kurmanın en renkli hâllerinden biri. Beyoğlu’nun sokaklarında kendi dilleriyle özgürce konuşan kuir kahramanları Danimarka merkezli yayınevi Snap Collective etiketiyle sayfalarda buluşturan bu derleme; kabul edilmiş toplumsal normlara direnmenin, sevgiyi ve kapsayıcılığı kucaklamanın hem göz hem de gönül şenlendiren bir temsili. Patriyarkal dayatmaları elinin tersiyle iten kitabı edinmek ya da detaylarını incelemek için sizi şöyle alalım. 

Mondo üretimi Get Out, Us ve Nope posterleri

Irkçılık ve zenofobi gibi can acıtan meselelere temas ederken sosyal korku ve gerilim sinemasında yeni bir sayfa açan Jordan Peele, kendisine En İyi Senaryo dalında Oscar heykelciği getiren Get Out (2017) ve atmosfer yaratma yetisini bir kez daha kanıtladığı Us’ın (2019) ardından, gösteri toplumu ve sömürünün sinema tarihine yansımasıyla ilgilendiği üçüncü uzun metrajı Nope’u (2022) ekledi filmografisine. Koleksiyonerler için oyuncak, plak, kupa gibi akıl uçuran nice obje üreten popüler kültür markası Mondo ise Jordan Peele filmleri için hazırladığı posterlerle gündemimizde. Göz kamaştıran tasarımlar Ashley Floréal, Raul Urias ve Rafa Orrico imzasını taşıyor. Bizim favorimiz Us posteri oldu; sizinkini seçmek üzere buraya bekleniyorsunuz.

Plastik Slipknot üyeleriyle kaosun gölgesi evinizde

1995’ten bu yana sahneleri yıkım estetiği ile dolduran; gerek müziği gerekse tiyatral şovlarıyla yeri yerinden oynatan Slipknot ruhunu evinin bir köşesine taşıma fikrine sıcak bakanlar için nefis bir seçenek. Funko Pop!, altı yeni Slipknot figürü duyurdu. Michael Pfaff (Tortilla Man), Alessandro Venturella (VMan), Michael Shawn Crahan (Clown), Mick Thomson ve Jim Root’un yanı sıra grubun geçtiğimiz kasımda yollarını ayırdığı Jay Weinberg’in 10 cm’lik plastik versiyonu da koleksiyona dâhil. Figürler; donuk bakışlı maskeler, havalı saçlar, gitarlar, begetler, simsiyah kostümlerle ateş ediyor. Ön sipariş için tık tık.