Spotify’da şarkı sözüyle arama devri

Hepimizin kâbusu olmuştur: Şarkının sözleri beyninizde döner durur ama adını veya kimin şarkısı olduğunu hatırlamakta çaresiz kalırız. Saatler, belki günler, belki haftalar geçer ama bulamayız. Spotify bu konuya el atmış. Artık bir şarkının sözlerinin bildiğiniz kısmını yazdığınızda, bu sözlerle eşleşen öneriler önünüze çıkıyor. 


Bu hizmetin Türkçe şarkılarda da işe yarayıp yaramadığını test etmek istedik: sonuç başarılı.

Spotify’da başka yenilikler de var. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz eylül ayında Twitch’in karaoke uygulamasını Ocak 2021 itibariyle kaldıracağını bildirmesinin ardından Spotify’ın benzer bir karaoke özelliğini ekleyeceği yönünde dedikodular gündeme gelmişti. “Tersine mühendislik” alanında takip edilen isimlerden olan Jane Manchun Wong’un haberinde, orijinal parçanın vokal sesinin ayarlanabilir olduğu detayı da dikkat çekmişti.

Bir başka yenilik olarak, salgının ve beraberinde getirdiği izolasyon gerekliliğinin ardından, Spotify üzerinden aynı şarkıyı aynı anda 30 binden fazla insanın dinleyebilmesi istatistiğinden yola çıkan Birlikte Dinle özelliğiyle müziğin birleştirici gücüne dikkat çekilmişti. Spotify’ın web sitesi üzerinden şimdilik anlık seçki takip edilebilse de uygulama geliştirildiğinde, bir kullanıcı dinlemeye başladığı şarkının o esnada dünyanın başka nerelerinde dinlendiğini görebilir hâle gelecek.

Yazı: Biçem Kaya