100 yıllık Stan Lee efsanesi belgesel oluyor

Yazı: Deniz Özöztürk

Marvel, 2018’de hayatını kaybeden Stan Lee’nin 100. doğum gününü bir belgeselle kutlayacağını duyurdu. Lee’nin Marvel filmlerindeki cameo görüntüleriyle müjdelenen yapımın 2023’te Disney+’ta gösterime girmesi planlanıyor. İşte 100 yıllık hayal gücü, 100 yıllık üretimiyle Stan Lee: 

Stan Lee; Jack Kirby ve Steven Ditko gibi çizerlerle birlikte yarattığı karakterlerle hem çizgi roman dünyasının hem de Marvel’ın efsaneleşen isimlerden biri oldu. Süper kahramanlara olan yaklaşımı değiştiren ve onları gündelik dertlerle gerçek dünyanın bir parçası hâline getiren Lee’nin; Marvel’ın küçük bir yayınevinden büyük bir şirkete dönüşmesindeki katkısı da büyük. Emekliliğinde bile Spider-Man, Hulk, Thor, Iron Man, X-Men ve Doctor Strange’i bırakamayan Lee, ömrünün sonuna kadar Marvel Sinematik Evreni’nde uygulayıcı yapımcılık görevini üstlenmeye devam etti; filmlerdeki küçük rolleriyle izleyenlere daima göz kırptı. 

Yaklaşmakta olan belgeselin yanı sıra Genius Brand tarafından; Comic, Retro ve Centennial adında üç koleksiyonun yer aldığı bir çevrimiçi mağazanın da lansmanı yapıldı. Stan Lee ile donanmış bir hoodie, tişört, şapka hatta battaniye edinme fikri kulağına hoş gelenler göz atabilir.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen L.A. Comic Con’da da anılan Stan Lee’nin -hâlen aktif olan- Twitter hesabından, “100 yıl önce Stan, New York’ta doğdu. Geçen 100 yıl boyunca çalışmaları popüler kültürü değiştirdi ve milyonları etkiledi.” mesajı paylaşıldı. 

100. doğum gününe özel kutlamalar bununla da bitmiyor. Marvel’ın dışında, çizgi roman dünyasının tamamı için de başat figürlerden biri olan olan Stan Lee’nin mirasını DC de bir kitapla taçlandırıyor. Just Imagine Stan Lee Creating the DC Universe: Book 1’a DC Universe Infinite adresinden kayıt yaptırarak ücretsiz ulaşmak mümkün. Bu hizmetin yalnızca seçili ülkelerde mevcut olduğunu da belirtmekte fayda var.