“Star Wars: Andor” hakkında neler biliyoruz?

Disney’in 2015’te Force Awakens ile yeniden hararetlendirdiği Star Wars yapımları, efsanenin hayranlarını ikiye bölen bir süreçten geçmekte. Gelinen noktada Rogue One birçok hayranın beğenisini toplamayı başarmış, eski ile yeni arasında âdeta ateşkes ilan eden bir yapım olarak öne çıkmıştı. Hâl böyle olunca Disney, Death Star’ın planlarının çalınmasını sağlayan intihar timinden Cassian Andor karakterine odaklanacak, Disney+ üzerinden seyirciyle buluşacak bir proje için kolları sıvamıştı. Dizi, Cassian Andor ve tanıdık başka yüzlerin imparatorluğa karşı isyan hareketini yürüttüğü günlerde geçecek.İlk haberlere göre dizinin sorumlusu, Rogue One senaristleri takımına mensup Tony Gilroy’dan başkası değildi. Yönetmen koltuğunda ise Toby Haynes’i göreceğimiz açıklanmıştı. Ben Caron ve Susanna White’ın da kimi bölümlerde yönetmenlik yapacağı bilinmekteydi.

Yapımın oyuncu kadrosunda Cassian Andor olarak Diego Luna’ya, Adria Arjona, Denise Gough, Genevieve O’Reilly, Stellan Skarsgård, Fiona Shaw ve Kyle Soller eşlik edecekti. Hatta Stellan Skarsgård, diziye dâhil olmasının asıl sebebinin Star Wars evrenine katılma heyecanından çok, Tony Gilroy ile çalışabilmek olduğundan söz etmişti. Gilroy’un dokunuşları sayesinde Rogue One’ın atmosferinden ve çok daha olgun dilinden bir hayli etkilendiğini belirten İsveçli aktör, yeni proje hakkında “Umuyorum ki bu sefer plastikten insanların etrafta yuvarlanışından biraz daha fazlasını göreceğiz” yorumunda bulunmuştu.

Diego Luna ise, dizi hakkında yaptığı açıklamalarda sonunu bildiğiniz bir karakterin hikâyesini anlatmanın avantajlarından söz etmişti. Ona göre karakterin sonunu bilmek, yeni bir yapımda bu karakterle ilgili daha başka katmanları, detayları fark edebilmek; derinliğini yakalayabilmek anlamına geliyor.

Kadroyla ilgili en yeni haberler ise Chernobyl ve His Dark Materials dizilerinden tanıdığımız Robert Emms ile Duncan Pow’un katılımı. Duncan Pow, Rogue One’da Sergeant Melshi’yi canlandırmıştı ve karaktere geri dönüş yaptığı setten çekilmiş fotoğraflarla doğrulandı. Teknik ekipte, filmde yer almış bir isim daha var: Disney’in Star Wars yapımlarının tamamında canavar ve droid efektlerini tasarlayan Neal Scanlan.

İngiltere’de sürdüğü bilinen çekimlerin bu yaz tamamlanması planlanmakta. Yayın tarihi ile ilgili net bir açıklama henüz yok ancak 2022’de Disney+’da yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

İngiltere’de şu sıralar çekilen tek Star Wars yapımı Andor değil. Merakla beklenen, çoğu hayranın da gelecek Star Wars yapımlarına yönelik umutlarını tazeleyen, Ewan McGregor ve Hayden Christensen’in ikonik rollerine yıllar sonra geri döndüğü Obi-Wan Kenobi dizisinin çekimleri de bu ay itibariyle İngiltere’de başladı. Programlardaki bu örtüşme, akıllarda “Andor serisinde Obi-Wan’ı görür müyüz?” sorusunu canlandırdı.

Yazı: Biçem Kaya