Steven Yeun filmografisine bir Bong Joon-ho filmi daha

Parasite sonrası çekeceği ilk filminin hazırlıklarına tam gaz devam eden Bong Joon-ho’nun Edward Ashton’ın bilim kurgu romanı Mickey7’ı uyarlayacağı ve başrol için Robert Pattinson ile ele sıkıştığı, bu yılın başlarında belli olmuştu. Geçtiğimiz aylarda ise oyuncu kadrosuna Toni Collette, Mark Ruffalo ve Naomi Ackie’nin dâhil olduğu netlik kazanmıştı. Yıldız transferlerinde hız kesmeyen Bong Joon-ho, Okja’da (2017) da birlikte çalıştığı Steven Yeun ile bir kez daha el sıkıştı. Minari (2020) ile kariyerinin ilk Oscar adaylığını elde eden oyuncunun filmografisinde The Walking Dead, Beoning / Burning, Invincible ve yeni Jordan Peele filmi Nope da var.

Edward Ashton’ın kitabı, buzdan bir gezegen olan Niflheim’in kolonileştirilmesi için yapılan keşif gezisinde yer alan Mickey7’ın (Pattinson) öyküsünü takip ediyor. Oldukça tehlikeli görevlerde tercih edilen Mickey7 ne zaman ölse, anıları bozulmadan yeni bir bedene aktarılıyor fakat altıncı ölümünün ardından bir uyanış yaşamaya başlıyor. Geçtiğimiz şubat yayımlanan romandan ilham alınıyor olsa da -Bong Joon-ho’nun uyarlamalarla ilgili geçmiş deneyimleri göz önüne alındığında- filmde kaynak materyalden oldukça farklı bir sonuç çıkması da olası.

Oscar ödüllerini silip süpürmesinin ardından Bong Joon-ho’nun uzunca bir süre yeni proje arayışlarında olduğu, bir sonraki adımını planladığı bilinmekte. Ashton’ın o dönem henüz yayımlanmamış kitabının müsveddesi kendisine iletilmiş ve ilgisini çekmesinin ardından oyuncu arayışlarına başlanmış. Hollywood’da çalışan, 30’larındaki birçok aktörle görüşmeler ayarlasa da yönetmenin en çok Pattinson’dan etkilendiği, başrol için mükemmel olduğunu hissettiği söyleniyor.

Mickey7’dan uyarlanan ve henüz ismi belli olmayan film için kesinleşmiş bir vizyon tarihi yok.