“Stranger Things” 4. sezon için heyecanlanma vakti

Nesilleri büyüleyen klasik 80’ler filmlerine yazılmış aşk mektubu niteliğindeki Netflix dizisi Stranger Things’i hepimiz bir hayli özledik muhtemelen. Küresel salgın nedeniyle uzunca bir araya girildi ve izlediğimiz son sezonun üzerinden neredeyse 2 yıl geçti. Neyse ki çekimler son sürat devam ediyor ve gerek tadımlık tanıtımlar gerek setten gelen haberlerle dizi kendini hatırlatıyor, yeni heyecan dalgaları yaratıyor.

Şu aralar Geeked Week isimli bir etkinlik düzenleyen dijital platform, yeni sezon kadrosuna dâhil olan isimlerden dördünü daha duyurdu. Büyük yankı uyandıran ilk 2 sezonunun ardından ne yazık ki iptal edilen, hayranlarının tüm girişimlerine karşı ömrü kısa süren Anne with an E’nin yıldızı Amybeth McNulty, aralarında en heyecan verici olanı. Hayat vereceği Vickie; havalı, konuşkan, parlak zekâlı bir karakter olarak tanımlanıyor ve kısa sürede kahramanlarımızın dikkatini çekeceği söyleniyor.

Queen Sugar’dan anımsanabilecek Myles Truitt; iyi bir hayatı ve sosyal çevresi olan, Hawkins basketbol takımının yetenekli yıldızı Patrick’i canlandıracak. Kimi şok edici olaylar, onun da yaşamını kontrolden çıkaracak. Grace Van Dien, Hawkins’in amigosu ve okulun en popüler kızı Chrissy olarak arz-ı endam edecek. Dışarıdan mükemmel görünen bu karakterin altında karanlık bir sır yattığı belirtiliyor. Son olarak The Falcon and The Winter Soldier’da izlediğimiz Regina Ting Chen, öğrencileriyle, özellikle de sorunları olanlarla yakından ilgilenen popüler rehber öğretmen Ms. Kelly suretinde ekranlara gelecek.

4. sezona katılan isimler bu kadarla sınırlı değil elbette. Öncelikle Freddy Krueger ile özdeşleşmiş ikonik Robert Englund’un kadroda yer alacağını müjdeleyelim. Sweeney Todd’da seyrettiğimiz Jamie Campbell Bower’ı, Booksmart’dan anımsanabilecek Eduardo Franco’yı, Steve McQueen’in antoloji serisi Small Axe’in kadrosunda yer alan Joseph Quinn’i, Into The Badlands dizisinden Sherman Augustus’u, Sırp aktör Nikola Djuricko’yu ve Game of Thrones’da Jaqen H’ghar karakterine hayat veren Tom Wlaschiha’yı da izleyeceğiz.

Yeni sezon için beklentiler yükselsin

Geçtiğimiz sezonun finalinde ekibimizin Upside Down’dan gelen yaratıklarla mücadelesini izlemiş; Byers ailesi ile Eleven’ın, Jim Hopper’ın -olası- ölümünün ardından Hawkins’ten taşındıklarına şahit olmuştuk. Yayımlanan ilk fragman, Rusların açtığı geçidi kapatmak için kendini feda eden Hopper’ın hayatta kaldığını müjdelemişti: karakteri Sovyet Rusya’daki bir demiryolu inşaatında, tipi altında çalışırken görmüştük.

Olay örgüsünün ayrıntıları sıkı önlemlerle korunmakta, dolayısıyla öğrendiklerimiz oldukça sınırlı. Ancak neredeyse tüm ekip ağız birliğiyle, bu sezon için beklentileri yüksek tutmamız gerektiğini söylüyor. Geçtiğimiz aylarda dizinin yapımcı kadrosundan Shawn Levy, “Pandemi sayesinde ilk kez Duffer Kardeşler’in çekimlere başlamadan tüm bir sezonu yazmalarına izin verdik ve bu diziyi epey olumlu etkiledi. Metni daha önce nadiren yapabildiğimiz şekilde elden geçirme fırsatımız oldu, bu da senaryoların niteliğini belki hiç olmadığı kadar fevkalade hâle getirdi.” demişti.

David Harbour, 4. sezonun favorisi olduğunu belirtiyor ve diziye alışık olmadığımız yeni renklerin katıldığını söylüyor. Finn Wolfhard’ın “bunun şimdiye kadar yapılmış en karanlık sezon olduğu” yönündeki düşüncesine, Gaten Matarazzo da artık pek küçük yaşta olmadıklarını hatırlatarak katılıyor. En “havalı” sezon için kendimizi hazırlamamız gerektiğini düşüncesinde.