Synchrodogs işleri Ukrayna için satışta

“Şu an aklımız ve ruhumuz Ukrayna’daki savaşta. Bir yandan zihnimiz durmaksızın ülkemize yardımcı olabilmenin yollarını arıyor” diyor Ukraynalı sanat ve moda fotoğrafçısı ikili Synchrodogs. Tania Shcheglova ve Roman Noven’dan oluşan ikili, bölgedekilerle dayanışma amaçlı bir kampanya başlattı.   

Synchrodogs imzası taşıyan fotoğraflar, bağış kampanyası kapsamında web sitelerinde satışa çıktı. İşler şu anda hem fiziksel baskı olarak hem de NFT formunda edinilebiliyor. Satıştan elde edilen tüm gelir, her gün savaştaki acil ihtiyaçların sağlanmasına katkıda bulunmak adına ilgili kurum, dernek ve organizasyonlara gönderilecek.

Photo Vogue’un Ukrayna’nın özgürlük mücadelesine çağrıda bulunmak adına Ukraynalı sanatçıların ülkelerine dair mesajlarını derlediği A Tribute to Ukraine serisinin ikinci kısmında, Synchrodogs üyeleri de ellerindeki kaynakları ülkelerine yardım etmenin yollarına dönüştüren herkese teşekkürlerini iletirken; başlattıkları bağış kampanyasının özündeki fikre değiniyor. “Sanatımızı insanlara yalnızca ilham vermenin değil, onların hayatını ve sağlığını fiziksel olarak da destekleyebilmenin bir yolu olarak görüyoruz.”

Synchrodogs
Synchrodogs
Synchrodogs
Synchrodogs
Synchrodogs’a dair

Shcheglova ve Noven, Kids of Dada’ya verdikleri röportajda ise Synchrodogs ismini seçmelerini iki sebeple özetlemişler: Farklı şehirlerde ve farklı tarihlerde doğmuş olmalarına rağmen şaşırtıcı bir senkron içinde hareket eden zihinlerine atıfla “Synchro”, ve ruhları uçsuz bucaksız doğaya ait olsa da insanların en iyi dostu olan köpeklere atıfla “dogs”.

Synchrodogs, 2008’den bu yana gerçek ve gerçeküstü arasındaki çizgide dolaşan, insanın doğayla olan pritimif bağından güç alarak toplum inşası zincirlere kafa tutan işler üretiyor. Rüya ya da meditasyon hallerindeki zihin haritasından ve animalizmden oldukça etkilenen işleri, kendi web sitelerinden yazdığı üzere, sınırları zorlayarak meraklılarının “gözlerini özgür düşüncenin dünyasına” açmayı hedefliyor.

Synchrodogs.com adresinde yer alan 30 adet işi, mail adreslerine GLORY2UKRAINE başlığı altında yollanacak mesajlarla istenen boyutlarda talep etmek mümkün. 

Yazı: Eylül Başkaya