Tanja Ostojić’in “Mis(s)placed Woman?” performans atölyesi 7-9 Eylül’de

Performistanbul ve Tarabya Kültür Akademisi, sonbaharı Tanja Ostojić eşliğinde gerçekleşecek Mis(s)placed Women? adlı performans sanatı atölyesiyle karşılıyor.

Advertisement

2009’dan bu yana süren Mis(s)placed Women? sanat projesi, hem uluslararası sanatçıların hem de farklı sosyal çevrelerden katılımcıların katkılarını içeriyor. Atölye süresince Ostojić; çoğunlukla geçici ve uzun süreli göçmenlerin, savaş ve doğal afet mültecilerinin, evsizlerin deneyimlemek zorunda bırakıldığı yerinden edilmeyi konu alıyor. Bu konu etrafındaki bazı gündelik hayat pratiklerini içerecek performanslar; kadın bedeni, göç, hareket hâlinde olma temalarını ve güç ile kırılganlık ilişkilerini inceliyor. Atölye böylece kırılganlıklarımızda bir araya gelmenin; birlikte düşünmenin ve de üretmenin imkânlarına açılıyor.

Program hakkında

7-9 Eylül’de, 11.00-17.00 arasında gerçekleşecek atölyenin ilk bölümü Performistanbul’un Galata’daki mekânında toplantı ve tanışma şeklinde düzenlenecek. 2. bölümde ise katılımcılar, İstanbul’un farklı semtlerindeki sokak, park, istasyon gibi kamusal alanlarda canlı performanslar ile müdahaleler gerçekleştirmek için teşvik edilecek. Halka açık bu performanslar, fotoğraflar ve videolarla belgelenecek ve arşivde yerini alacak. Önceki performansların arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak da 25 Eylül 17.30’da Beykoz Kundura Sineması’nda izleyicilerin katılımına açık atölye sunumları ve söyleşiler düzenlenecek.

Başvuru hakkında

Ücretsiz ve İngilizce olarak düzenlenecek atölye; yaş, cinsiyet ve deneyim seviyesi gözetmeksizin sürecin tamamına katılım gösterebilecek herkesin başvurusuna açık. Sınırlı sayıda katılımcıyı kabul edecek etkinliğe 31 Ağustos’a kadar başvurabilirsiniz. Katılım için başvuru formunu doldurabilir ya da kısa bir motivasyon mektubuyla birlikte özgeçmişinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Detaylı bilgiye ulaşmak için tek tık yeterli.

Yazı: Yağmur Ruken