Taylan Biraderler’in sinemaya dönüş projesi “Azizler”e ilk bakış

İçinde bulunduğumuz olağanüstü şartlar nedeniyle, dijital platformların katalogları hiç olmadığı kadar heyecan verici şu sıralar. 2021’de de bu durum devam edecek gibi gözükmekte. Geçtiğimiz aylarda Netflix, Türkiye pazarı için hazırladığı yeni projelerini tanıtmış, Taylan Biraderler’in (Vavien, Okul, Küçük Kıyamet) sinemaya dönüş projesi Azizler ilk dikkatimizi çeken yapımlardan biri olmuştu. Gelen ilk fragmanın da kaotik yapısıyla beklentileri düşürmeye pek niyeti yok gibi.

Açıkçası Azizler’i heyecanla beklemek için sebep çok: pek sevdiğimiz Vavien’den sonra verdikleri 11 yıllık arada televizyona geçiş yapan Durul Taylan ve Yağmur Taylan tekrar reji koltuğunda. Senaryoda Taylan Biraderler’in yanı sıra, 2020’ye Bir Başkadır ile imzasını atan, Masum ve İyi Seneler Londra ile de tanıdığımız Berkun Oya’nın ismi var. Engin Günaydın, Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, Fatih Artman, İrem Sak, İlker Aksum ve Gülçin Şantırcıoğlu’nun başını çektiği oyuncu kadrosunu saymıyoruz bile…

Yaşamları kökünden değişen yalanlar

Engin Günaydın’ın hayat verdiği Aziz; hayatında hiçbir şeyden memnun olmayan, işini bırakmaya ve sevgilisini terk etmeye karar vermiş biridir. Gençlik yıllarının da sonuna gelmiştir bir yandan. Yalnız kalmaya, kendisiyle vakit geçirmeye, özgürleşmeye ihtiyacı olduğunu kabullenmiştir. Sonunda, en çaresiz anında, karşısına beklenmedik bir fırsat çıkar; ancak Aziz’in tehlikeli bir yalan söylemesi ve bu yalanı sürdürmesi gerektirmektedir. Katlanmak zorunda kalacağı sonuçlar, Aziz’in yaşamını kökünden değiştirecektir.

Geçtiğimiz ekim ayında sinemalara konuk olması beklenen, ancak pandemi dolayısıyla vizyonu ertelenen Azizler, 8 Ocak’tan itibaren Netflix’in kataloğunda yerini alacak.

Yazı: Merdan Çaba Geçer